Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Buca'nın maskı Karabağlar'ın Nasreddin Hocası!

3 Ocak 2013 Perşembe 00:00 Güncelleme : 3 Ocak 2013 Perşembe 00:00

Buca'nın geçen dönemki AK Partili Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un ¶Çaldıran Mahallesi sırtlarına Yeşildere Caddesi ile Kadifekale'ye karşı 9 trilyon lira harcayarak yaptırdığı, Türkiye'nin en büyük Atatürk Maskı ile ilgili “Bu kadar paraya böylesine büyüklükte bir mask gereklimiydi” tartışmaları hala güncelliğini koruyor.

“9 Trilyon lirayla Buca'nın başka sorunları çözülemezmiydi” diyenler de oldu, “Helal olsun, İzmir'e, Buca'ya ve Şeboy'a yakışır” diyenler de...

Sonuçta maskın bitirilmesi de, açılışı da CHP'li Buca Belediye Başkanı Etcan Tatı'ya nasip oldu.

Tatı, “Ben olsam bu paraya asla yaptırmazdım” diyerek görüşünü açıkça ortaya koymuştu. Tatı'ya göre maskın bakım masrafı bile bol sıfırlı rakamlara dayanıyor.

Şimdi Buca'daki dev Atatük Maskı konusu nerden çıktı diyeceksiniz.

Buca'da ve İzmir'de yapımı aylarca konuşulan dev Atatürk Maskı tartışmalarının bir benzeri, bugünlerde Buca'nın komşu ilçesi Karabağlar'da başladı.

Karabağlar'a yapılmak istenen dev bir Atatürk maskı değil, 37,5 metrelik Nasrettin Hoca Heykeli...

CHP'li Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm'ün “Prestij projem” dediği Uzundere Rekreasyon Alanı Projesi içinde yer alacak Nasrettin Hoca Heykeli, AK Parti Karabağlar Teşkilatı'nı ayağa kaldırdı.

Bilindiği gibi; Karabağlar Belediyesi’nin içinde 37,5 metrelik Nasrettin Hoca heykelini de barındıran Uzundere Rekreasyon Alanı Projesi için 13 milyon liralık kredi kullanım yetkisi Meclis’ten oy çokluğuyla geçerken AK Parti gurubunda bölünmelere neden olmuştu.

CHP’li meclis üyelerinin desteklediği önergeye 5 AK Partili Meclis üyesi de evet oyu kullanırken, 4 AK Partili meclis üyesi ret verdi. AK Partili iki meclis üyesi de çekimser kalmıştı.

“Karabağlar'ın yüzlerce sorunu varken, Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday Nasrettin Hoca Heykeli yapılması şovdan ve belediyenin parasını hoyratça harcamaktan başka bir şey değil” diyen AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı Abdülkadir Uçar, dün elinde dev bir çiviyle çıktı basının karşısına...

Çivinin ne anlama geldiği ise Uçar'ın “Çivili” sözleriyle anlaşıldı.

Uçar, “AK Parti Hükümeti Karabağlar’a bir çivi bile çakmadı, çaktıysa o çiviyi alır alnıma çakarım’ diyen CHP'li Başkan Kürüm’e gönderme yaparak yanında getirdiği çiviyi çıkarttı ve “Kendisine hediye olarak vereceğim. Ne zaman isterse kullansın” dedi.

Uçar'a göre, Başkan Kürüm Karabağlar'a tek bir çivi dahi çakmadı. Yapılanların hepsi, hükümet yatırımı ve kendileri döneminde yapılmış.

Burada Başkan Kürüm'e söz hakkı düşüyor. Umarım Başkan Kürüm, Karabağlar'a neler yaptığını maddeler halinde sıralar ve nerelere çivi çaktığını gösterir, biz de buradan seve seve yayınlarız.

Uçar'ın düzenlediği basın toplantısında söylediklerini buraya sığdırmam mümkün değil ama bugünkü gazetemizde ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Benim asıl dikkat çekmek istediğim konu, Buca'daki dev mask üzerinden süren kavgaların, tartışmaların Karabağlar'da da çoktan başlamasıdır. Başkan Kürüm, 13 milyonluk projede ve heykelde ısrarlı.

Başkanlık ömrü projeyi tamamlamaya ve heykeli hizmete açmaya yeter mi bilmem ama Nasrettin Hoca Heykeli; Kürüm'ün epey başını ağrıtacak gibi görünüyor.

Hele hele yerel seçim atmosferine girilmesiyle AK Partililer, Karabağlar'ı almak adına CHP'li belediyenin yaptığı her harcamayı halka şikâyet edecek.

Sonuçta Uzundere için harcanan 13 milyon lira da az bir para değil...

Karabağlar da, CHP için “Çantada keklik” değil...

Hem 2009 seçimi, hem de son yapılan anket sonuçları ortada. Makas, kapandı kapanacak gibi.

Başkan Kürüm, “Karabağlar'a güzel bir eser kazandırayım” diye düşünüyordur mutlaka ama Nasrettin Hoca ile “Midyat'a pirince gideyim derken, eldeki bulgurdan da olabilir.”

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün