Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

SPOR VE DİYET PROGRAMI

21 Haziran 2019 Cuma 08:18 Güncelleme : 21 Haziran 2019 Cuma 08:18

    Ülkemizde spor, beslenme ve sporcu beslenmesi konusu birbirinin içine geçmiş durumda. Yıllarca antrenörlerden beslenme konusunda tavsiye istenmesi antrenörlerin hem yararına hemde zararına bir güdülemeye sebep oldu. Antrenörün beslenme konusunda kişisel gelişimin sağlanmasına sebep olan bu sorunun aslında yanlış kişilere sorulduğunda faydadan çok zararı olduğunu unutmamak gerek. Fazla kilolarıyla mücadele eden kişinin spor salonunda fiziğini düzgün gördüğü her antrenörden diyet programı  alabileceği anlamına gelmiyor. Hastanelerde karşılaştığınız her hekimden  diyet programı alamayacağınız gibi. 
    Geçtiğimiz hafta köşemizde küçük bir detayı atlamışız ve bu konu, bu hafta köşemize konu olabilecek kadar kapsamlı bir ve haklı bir serzenişi beraberinde getirdi. Ege Üniversitesi hastanesi endokrinoloji bilim dalında uzman diyetisyen Selda Seçkiner ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde geçen haftaki yazımın bir bölümünde internet üzerinden alınabilecek zayıflama ürünlerinin 1 haftada 7 kilo, 1 ayda 20 kilo verdiyor olmasının mümkün olmadığını ve hekimlerin önermediği hiçbir ürünün kullanılmaması gerektiğini söylemiştim. Selda hanım böyle bir konuya değindiğim için çok teşekkür edip yazımı beğensede;
    ‘Hocam keşke hekimler yerine diyetisyen hekimler diye vurgulasaydınız biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Hekimlerin beslenme önerilerinde bulunmaları diyet programı vermeleri son derece yanlış. Biz nasıl hastalarımızı sizlere yönlendiriyorsak spor programı vermiyorsak onlarında bizlere yönlendirmesi gerek' dedi. 
    Aldıkları eğitimin farklılığı uzman oldukların alanların farklı olduğu ve kilo vermek isteyenlerin sadece diyetisyen hekimlere danışmalarının gerektiğinden bahsetti. Kendisine ' Peki hocam ben zaten hastaneye gidip kilo vermek istiyorum dediğimde size göndermiyorlar mı ? Sİstem bu şekilde işlemiyor mu ? Benim yazıda bahsettiğim hekimler sizlerdiniz' dedim. Kilo sorununun oluşturduğu rahatsızları tedavi edip hastayı bize sevk etmeleri gerekiyor dedi.
    Son derece haklı bulduğum bu sitemi bu hafta düzeltme şansına sahip olduğum için şanslı hissediyorum kendimi ve kendisine çok teşekkür ediyorum güzel uyarısından dolayı. Bu konu üzerinde araştırma yapma şansım oldu ve aslında durum tamamen sektördeki pastanın son derece iştah kabartan bir albenisi olmasından kaynaklanıyor. Diyetistyen olmayan hekimlerde, antrenörlerde,internetten ürün satanlarda finansal  düşünüp hareket ediyorlar.
     Konu insan sağlığı olduğunda kişisel çıkarların düşünülmediği bir tertemiz bir gelecekte yaşamamız dileklerimle.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün