;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Spor Aşkı

5 Nisan 2019 Cuma 11:18 Güncelleme : 5 Nisan 2019 Cuma 11:18

Çocukluğumun geçtiği mahallede tanıştım onunla, nerden bilebilirdim ki hayatıma yön verecek, tüm geleceğimi şekillendirecek ve günün birinde en büyük aşkım olacağını. Aslında 90'lı yıllarını sokaklarda geçiren her çocukla eşit şartlardaydık tek fark bazılarımız o güzel duyguların, hislerin peşinden gitti bazılarımız o hisleri başka yerlerde aradı buldu, belki de bulamadı.

Bizim hikayemiz, sokaklarda taşlardan kaleler kurup maç yaparken, yerden yüksek, saklambaç, dokuz taş, ebelemece oynarken başladı. Gücümüz tükenene kadar koşarken, ter içinde kalırdık. Her günümüz bir önceki günün aynı olurdu bunun sebebinin vücudumuzun her hücresine yayılan mutluluk hormonlarından olduğunu nereden bilebilirdik. Vücut o kadar enerji sarf edip yorulunca serotonin ve endorfin salgılıyormuş,

Bu önemsiz bir detay gibi görünen bilgileri ve dahasını öğrenmem yıllar aldı. Geçmişe dönüp baktığımda iyi ki koşmuşuz sokaklarca o sinek ilacı arabalarının arkasından diyorum. Mutlu çocukluklar geçirdik. Sokaklar bizimdi çok yetenekli sporcular yetişti o sokaklarda kimilerimiz önemli yerlere bile geldik. Artık çocuklar bilgisayar, tablet hatta çok küçük yaşlarda cep telefonu sahibi oluyor sokaklardan uzak büyüyorlar. Neyin kendisini mutlu ettiğinden habersiz büyüyen bir nesil yetiştirmeyin. 

Spor sadece fiziksel ihtiyaçlar sebebiyle yapmak zorunda kaldığınız bir zorunluluk değildir. Birçok psikolojik hastalıkla mücadelede doktorlar hastalarının reçetesine sporu ekliyor. Rehabilitasyon merkezlerinde spor alanları kuruluyor.

Bunca gerçeği görmezden gelmeyin artık peşinden koşacağınız sinek ilacı arabanızı bir yerlerde sizi bekliyor. Mutluluk sandığınızdan yakın bir sokak arasında.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün