;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sosyal medya etkisi

28 Haziran 2019 Cuma 07:09 Güncelleme : 28 Haziran 2019 Cuma 07:09

Artık sosyal medya hayatımızın her alanında başrolde. Aile hayatımızda, iş hayatımızda, özel hayatımızda bu duruma hobilermizi tutkun olduğumuz takımları ve en önemlisi anlık ruh halimizin durumunu eklemeyi unutmamak gerek. Kitlelere çok rahat ulaşabildiğimiz ve kitlesel harekete geçiş süresinin ne kadar kısa zamana indirgendiği yadsınamaz bir gerçek.
Türkiye milli takımımızın İzlanda ile yaptığı maç öncesi kaptanımız Emre Belözoğlu havaalanında verdiği röportaj sırasında çirkin bir davranışa maruz kaldı. Bu durumu kaptanın fark etmemesi ülkemiz adına maç öncesi büyük şans oldu. Ancak sosyal medyadan bu durumun yayılma hızı, aldığı tepki  Türk halkının bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren kişinin İzlanda vatandaşı olduğunu düşünmesi, mini bir kriz yaratırken iki ülke halkı arasında da gerginliğe sebep oldu. Çirkin eylemi gerçekleştiren kişinin Belçika vatandaşı olduğu ve orada tesadüfen bulunduğu kısa sürede ortaya çıkarken Belçika'da yaşayan bir vatandaşımızın Türk Milli takımımızın formasını giydirip özür diletmesi işin trajikomik kısmıydı. 
Spor sektöründe sosyal medya bu kadar önemli bir pozisyonda iken bunu sporu yaymak kitlelere daha rahat ulaşmayı sağlamak adına kullanamaz mıyız?
Avrupa'nın en kalabalık ülkesi Rusya'nın nufüsü 145 milyon iken sadece Cristiano Ronaldo'nun takipçi sayısı 172 milyon. Sosyal medyasından paylaştığı bir gönderiyle ulaşabileceği kişi sayısı son derece çarpıcı.
Peki bunu kitlesel bir harekete dönüştürmek çok mu zor ?
Sporcuların her branştaki takipçilerine gönderecekleri mesajlarla çevre kirliliğinin,küresel ısınmanın, sporda şiddetin v.b. dünya sorunlarının çözülmesinde katkıları olamaz mı ? 
Dünyaca ünlü bir sporcunun giydiği kıyafet, tatildeyken internet platformunda paylaştığı bir fotoğraf haberlere konu oluyorken  onlarca, yüzlerce hatta binlerce sporcunun tüm dünyada ses getirmemesi içten bile değil. 
Dünya Sağlık Örgütü'nün önderliğinde, dünyaca ünlü sporcuların katılımlarıyla yeni bir akım başlatılabilir, hatta bu akım gelmiş geçmiş en faydalı akım olabilir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün