Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

OBEZİTE İLE SAVAŞ

14 Haziran 2019 Cuma 07:00 Güncelleme : 14 Haziran 2019 Cuma 07:00

    Spor ve besin takvileri konusuna geçen hafta değinmiştik. Üzerinde durduğumuz konu daha çok protein takviyeleri kas kütlesi gelişimi üzerine olmuştu. Dünya’da obezite ile mücadele eden insanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bunda en önemli faktör, artık beden gücünün yerini bilgisayarlara kaptırmış olmamız olsa gerek. Bununla birlikte hazır gıdaların seçeneklerinin artması ve damak zevklerine daha çok uygun hale gelmeleri de önemli yer kaplıyor. 
    Ülkemizde ise durum son yıllarda korkunç bir hale geldi 2010'lu yıllarda dünya obezite ile mücadelede listelerde ilk on içerisinde yokken 2019 yılında 5. sıraya yükselmiş bulunmaktayız. Her 4 kişiden 3'ü ülkemizde fazla kilolu iken her 3 kişiden 1'i maalesef obezite ile savaşıyor.
    Dünya’da her kaos ve savaş ortamından karlı çıkmayı kendilerine amaç edinmiş bir kitle var ve bu kitle insanların can güvenliklerini umursamadan onlara umut adı altında ölüm dağıtmaya devam ediyorlar. Zayıflama çayları, zayıflama ilaçları, zayıflama detoksları, daha bir sürü örneğini verebileceğimiz ürünlerle kişilerin hayalleriyle oynuyorlar. Bu savaşta ilk önceliğimiz hekimlerin sizlere vermediği ürünü kullanmayı aklınızın ucundan bile geçirmemeniz olacaktır. Bu ürünleri kullanıp organ yetmezliği ile savaşan, organları iflas edip yatağa bağlı yaşayan, yaşam kalitesi eskisinden daha kötü olan insanların sözlerine kulak verin lütfen, onlar bizim gözümüzün önündeki canlı örnekler. 
    Fazla kilolu ve obez sınıfına giren kişilerde doğru beslenme ve biraz daha fazla hareket çok hızlı bir tepki gösterecektir. Bu durum bizim zayıflamak uğruna hayatımızı riske atmamamız gerektiğine en sağlıklı motivasyon kaynağı olmalı. Ülkemizde yüksek kolestrol, diyabet, kanser hastalıkları oranı göz önüne alındığında obezite ile bu hastalıklara yakalandığımızda mücadelemiz çok daha zor olacaktır. 
    Spor yapmak gelecek planlarınız arasındaki bir proje değil zorunluluktur.
    Bir hekim desteği ile doğru beslenmeye başlamalı sosyal medyada, internette gördüğünüz 1 haftada 7 kilo, ayda 20 kilo gibi umut tacirlerinin ağlarına düşmeden güzel yarınlar için hareket etmelisiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız lütfen ulaşmaktan destek istemekten çekinmeyin. 
    
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün