Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bilimsel yaklaşımlar 

23 Ağustos 2019 Cuma 08:18 Güncelleme : 23 Ağustos 2019 Cuma 08:18

Günümüz spor çağında sporcudan ve spor takımından en yüksek verimi alabilmek adına teknoloji ve bilim uzmanlar tarafından çok yakından takip edilmektedir. Bu durumda, sporda ve antrenman metotlarında sürekli güncel kalmak zamanı yakalamak adına bizleri çalışmaya zorlamaktadır. Bu süreci yakından takip eden takımlar ve sporcular fiziksel anlamda, psikolojik anlamda ve rehabilitasyon anlamında fark yaratma şansına sahip olmaktadır. Günümüz sporlarının birçoğu zamana karşı yarışmaktadır. İçinde yarıştıkları branşları inceleyen bilim adamları tarafından kısa sürede en üst performansı yakalamaları ve orada uzun süre kalabilmeleri adına çok ince çalışmalar yapılmaktadır.
Futbol müsabakaları sporun en popüleri olarak bilinmekte ve önemli bir müsabakanın milyarlarca insan tarafından takip edildiğini bilmekteyiz. Peki bu müsabakaların mutfağında sadece bir 90 dakika için nasıl çalışmalar yapıldığından haberdar mıyız? 
Antrenörler ellerindeki futbolculardan kusursuz işleyen bir çark yapma çabasındalar, bunu da rakip takıma göre her maç şekillendirmek zorundalar. Bu yaklaşım sporu müsabakalarının yapıldığı statları günümüzün arenaları olarak tabir etmekte ve sporcuları da çağımızın gladyatörleri. Rakiplerin zayıf noktalarını ortaya çıkartmak adına günlerce inceleme yapmak, sporcuların fiziksel veri analizlerini tutmak ve bu analizleri rakiplere göre şekillendirmek adına antrenörlerle uyum içinde çalışmak zorundalar. Sporcu antrenör cephesinde durum yüzeysel anlamda bu seviyelerdeyken ekipman ve antrenman ekipmanları çalışmalarında da çok farklı değil. Geçmiş yıllarda spor yapan bugünün yorumcuları ekranlarda sıklıkla bu ve benzeri cümleleri dile getirirler. Bu cümleler genellikle “Bizim zamanımızda” ile başlar ve arkasından onlarca örnek sıralanabilir. Tüm örneklerinde de yüksek oranda haklılardır. Çünkü onların zamanında saha zeminleri, antrenman tesisleri ve metotları, ayakkabılar, kıyafetler ve hepsinden önemlisi tıp ve insan bilimi bu kadar ilerlememişti. Sakatlıklardan kurtulma süreleri günümüze göre çok daha uzunken sakatlığa yakalanma ihtimalleri çok daha yüksekti. Hal böyleyken onların potansiyellerinin tamamının açığa çıkma şansıda olamadı. Bilim ve spor artık iç içe geçmiş kavramlar ve asıl hedef insanın fiziksel anlamda sınırlarını zorlarken. Bireysel sporlarda ve takım sporlarında yüzde yüz performansa ulaşmayı hedefler.
Bu kavramları ülkemiz sporunun her branşında kullanabilmek daha başarılı takımlar ve sporcular yetiştirebilmek dileklerimle.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün