Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Öğrenci ve öğretmenlerimizi çok özledik !

16 Ekim 2020 Cuma 09:56 Güncelleme : 16 Ekim 2020 Cuma 09:56

"Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli" diyorlar.

YALAN!

Billahi yalan!

Uzaktan ne aşk, ne de meşk olur...

Hatta gözden uzak olan, gönülden de uzak olur!

Eğitimde ise hiç olmaz. Evet. Bazen zorunluluklar (-ki pandemi süreci bunların en başında geliyor) uzaktan eğitimi zorunlu kılıyor; ama tez elden alternatiflerini aramak gerekiyor. İnsanların toplum içinde davranması gibi. Maske-mesafe-hijyen kurallarına uyarak yüzyüze eğitim yapılabilir. İletişimde de, en başarılı olanı yüz yüze iletişim değil midir?

İlköğretim öğrencileri başladı. Üniversite öğrencileri de başlamalı. Burada önemli olan kurallarsa, ilkokul öğrencilerinin uyduğu kurallara üniversite öğrencileri de uyabilir herhalde.

Eğitim-öğretim, pandemi kurallarıyla ama öğrencinin gözünün içine bakarak, onlarla sürekli göz temasını kesmeden sürdürülmelidir. "Hayat eve de sığar" ama gençler kabına sığamıyor. Biz, bazen adım atmaya bile derman bulamıyoruz ama onlar delikanlı. Adı üstünde, kanları deli akıyor. Bu enerjiyi boşaltmaları gerekir.

Sabah erkenden kalkıp okullarına koşacaklar. Geç kalırlarsa bazı hocalardan fırça yiyecekler. Hesap verecekler. "Trafik çok sıkışıktı hocam" mazereti eskidi. Başka mazeretler üretecekler.

Hocalar için de sorun aynı. Onlar da "Çocuklar bu sabah yengenizle biraz atıştık!" diyemezler ya...

Her neyse, şakası bir yana; şu pandemi naleti artık gitse de kendimizi bulsak. Eğer sırnaşıyorsa, o zaman öncelikle kurallara uyup, bir an önce gitmesini sağlayacak; olmazsa yine tedbir alıp yüz yüze eğitimin yollarını arayacağız. Öğrenci, karşısında canlı olarak hocasını görmeyince tam başarı sağlanamıyor.

Ayrıca, esnaf perişan. Hiç siftah yapmadan ya da 5-10 liralık satışla dükkanını kapatanlar var.

Üniversitelerin çevresindeki esnaf kan ağlıyor.

700 BİN ESNAF KEPENK İNDİRDİ

Bir siyasi parti il başkanının medyaya yansıyan ifadesine göre "700 bin esnaf kepenk indirdi. Çoğu emekçi, ekonomik kriz nedeniyle intihara kalkışıyor."

Deniz Yücel, "TÜİK’in verilerine göre, 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yl 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zoruda kaldı" diyor.

BİLGİSAYAR-TABLET SIKINTISI

Uzaktan eğitimin; anne karnındaki bebek gibi, yakından tekmelediği bir sorun da; maddi yetersizlikler içindeki ailelerin okula giden çocuğu için sağlaması gereken bilgisayar/tablet meselesi. Bence, başta belediyeler olmak üzere, hali vakti yerinde herkesin ellerini ceplerine atma zamanı. Sağolsunlar belediyelerin bazıları bunları yapıyor. Diğerlerinden de bekliyoruz. İlk duayı da ben yapıyorum;

"İhtiyaç sahibi yavrularımıza bilgisayar veya tablet alanlardan Allah razı olsun!"

Küçümsemeyin, bu dualar arkanızdan da gelecek, önünüzü de aydınlatacak en parlak ışıklardır...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün