Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İzmir’in balkonları

22 Mayıs 2020 Cuma 01:43 Güncelleme : 22 Mayıs 2020 Cuma 01:43

İzmir’den ev alacaklar ya da kiralayacaklar ilk önce balkonlarına bakar. Uzun mu, geniş mi, büyük mü diye. Çünkü İzmirliler balkon keyfi yapmayı çok sever.

Akşam üzerleri, Cumartesi-Pazar günleri şöyle şezlonga uzanıp çayı - kahveyi yudumlamak, nargile tokurdatmanın keyfi bir başka olur. Corona günlerinde başka misyonlar da üstlendi balkonlar.

Bazen keman sesleri gelir balkonlardan, bazen de insanı verem eden ney…

Şimdilerde çocuğu, genci, yaşlısı herkes balkonda. Balkon konserleri adet oldu. 23 Nisan ve 19 Mayıs'ta ise tam alem. Coronavirüse inat vur patlasın, çal oynasın… Önceleri apartmanlarda kimlerin yaşadığını bilmeyen konu komşu dost oldu. Balkondan balkona istekler iletiliyor, marşlar söyleniyor. İstiklal Marşıyla başlayıp, "Dağ başını duman almış" diye tutturuyor gençler. "Çanakkale içinde vurdular beni" diyor yanık bir ses.

Küçükler 23 Nisan şarkıları, şiirler söylerken; yaşlılar tempo tutuyor. Gençlerin repertuarı daha zengin. Bir balkonda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, karşı balkonda Gençliğin Cevabı okunuyor. Sonra da akla ne gelirse. Her renkten, her makamdan nağmeler. Adı üzerinde delikanlı onlar. Deli akıyor kanları. Coşkularını evlere sığdıramıyorlar. Balkondan balkona tanışıp birbirlerine aşık olanlar bile var.

Hep tenkit ederiz geçleri. Hatalarını kolay kolay affetmeyiz. Ancak, bir zamanlar bizim de genç olduğumuzu unuturuz. Bırakalım onlar da hata yapsınlar ve hatalarından ders alsınlar. Ne dersiniz bu kadarcık da hakları yok mu !?

BALKON EVLİLİKLERİ

Evlilikte acele edenler, balkonlara taşıdı salonları. Bir balkonda gelinlik ve damatlığını giymiş gençler, bir balkonda nikah memuru, bir başka balkonda şahitler. "EVET"lerden sonra tüm sokakta bir alkış tufanı. Böylece evlilik ritüellerine balkonlar da eklendi. Nikah memurunu itfaiye merdivenlerinde bile görmek mümkün. Memur, "İyi günde kötü günde…" diye başlıyor, şu kötü corana günlerinde. Balkonlar süslenince pandemiyi hatırlayan bile olmuyor.

Dedim ya, İzmir’de balkon zevki bir başka. Uzaktan da tutuşturuyor aşk kıvılcımını. Seranatlar pencerenin önünde değil balkondan balkona…

Sokak lambaları ışıklarını uzatıyor balkonuma

Yarı karanlıkta oturuyorum

Yüzünün bir yanını görüyorum, o da yeter

Yak, diyorlar balkon lambasını, aydınlansın her yer

Ne hacet ! Ben zaten yanıyorum…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün