Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İşsizlik yarışı start bekliyor

29 Mayıs 2020 Cuma 01:10 Güncelleme : 29 Mayıs 2020 Cuma 01:10

Coronavirüs bütün dünyanın düzenini alt üst etti. Ülkemizden defolup gitmesi için uzun vadeler konuyor ama ben iyimserim. Kısmetse 10-15 gün içinde tedbirler ve kısıtlamalar sona erer. Yeni düzenlemeler yapılır. "Tamamen kökü kazınır" demiyorum. Ateşi söner. Normal hayata birkaç adım daha yaklaşırız kanaatindeyim. Bu defa da korkum, salgın sonrası İŞSİZLİK…

Corona günlerinde alınan tedbirlerle, işsizlik artışı durdurulmaya çalışılsa da, sorun tam anlamıyla çözülemedi. İşsizler, yakalarına yapışan kaderlerini değiştiremediği gibi; her türlü önleme rağmen, işsizler kulübüne yeni katılımlar da oldu. Şimdi, corona sonrası afet geliyor. Sektörler arası işsizlik yarışında bayrak yine medyanın elinde.

Ancak, medyada boş durmuyor tabii. Yeni fırsatlar yaratarak, toplumun haber ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyor. Haber kanalları, coronadan arta kalan zamanlarını haber çeşitliliğine ayırıp izlenmeye başladı. 4 saat olan günlük TV izleme süresi 5 saate çıktı.

Gazeteler, ekmek gibi acil ve zorunlu ihtiyaçlar arasına girerek sokak aralarında satılmaya başladı. 11-17 Mayıs 2020 haftasında günlük ortalama tiraj 1 milyon 709 bin 998’den, 1 milyon 710 bin 188’e yükseldi. Yani, 190 adet arttı. Bu rakamlara dudak bükenler olabilir ama önemli olan gidişatın yönüdür. Düşüş olmamasıdır. Bu rakamlar, bizi de tatmin etmese de gidişattan mutlu oldum. Hep hayalimdi sokaklarda "Yazıyooor, yazıyooor !" seslerini duymak. Gazete gruplarından biri bunu başardı. Aslında tüm gazeteler bunu yapsa, daha hızlı sonuç alınacak.

"GAZETECİLİK BİTMEZ"

Medyayla ilgili tüm yorumlar karamsar ifadeler taşıyordu. İlk defa 7 Nisan 2020 tarihinde Deniz Sipahi dostumun bir yazısıyla mutlu oldum. "Doktorluk nasıl bitmezse gazetecilik de bitmez" dedim başlığını beynime nakşettim. "Ohh be !" dedim. "Nihayet benim gibi düşünenler de varmış." Küpürü kitaplığımın bir köşesine yapıştırdım. Her önünden geçtiğimde bir göz atıp ferahlıyorum. Siz de isterseniz Twitter veya Facebook’tan girip okuyabilirsiniz. Hatta isterseniz ben de gönderebilirim. Yazısı şöyle sona eriyor Deniz Sipahi’nin:

"Ve hepimiz daha iyi haberler için görevimizin başındayız.

Tıpkı doktorlarımız gibi…

Onlara şükran ve teşekkür borçluyuz.

En zor görev onların çünkü…

Dünya döndükçe , insanlık oldukça haber de olacak, hekimlik de…’’

Sağol kardeşim varol !...

Yalnız şu işsizlik rakamları, hiç mutlu olmadığımız bir rekoru da getiriyor. İşsizlikte rekortmen yine BASIN ve her geçen gün bu rekor daha yüksek sayı ve oranlarla yenileniyor.

Bu akan kanın biran önce durdurulması gerek. Yaygın basın ve daha ziyade yerel basın güç

durumda. Birçok sektöre destek yağdıran devlet medyayı da hatırlamalı. Medya olmazsa SAĞIR VE DİLSİZ BİR ÜLKE OLURUZ. Hiçbir kurum düzgün çalışmaz. Dertlenir, derdimizi dökemeyiz. Doğru dürüst kendimizi bile ifade edemeyiz.

Corona sonrası medyada işsizlik atağa geçecek. İlgililer – ilgisizler, yetkililer - yetkisizler, duyarlılar - duyarsızlar, iktidarlar - muktedirler lütfen, lütfen bu gidişi durdurun.

Yoksa, DURDURUN DÜNYAYI İNECEK VAR !..

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün