;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İnfodemi

24 Nisan 2020 Cuma 00:28 Güncelleme : 24 Nisan 2020 Cuma 00:28

İletişimde bir sözcük daha sık kullanılır oldu : İ N F O D E M İ. Kısaca, "Bilgi kirliliği ve yarattığı olumsuzluklar"

Gazeteci,yazar  Fuat Uğur’un tanımlamasıyla, "Bilgi kirliliğiyle doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştırma, engelleme; zihin bulanıklığı ile kaos oluşturma"

Derlemeyi yapan Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) Genel Başkanı İsmail Akgün, tüm dünyayla birlikte yaşadığımız pandemiye de gönderme yaparak, "Aşırı ve asılsız bilgi veya haber salgınının, toplumda korku ve paniğe yol açarak, esas salgının yönetimini zorlaştırması olarak ifade edilebilir" diyor.

Söz konusu haber gerçekse, tabiatıyla gazetecinin görevi bu haberi vermektir. Ancak yaratacağı sonuçları düşünerek, sorumluluk bilinciyle. Panik yaratmadan, insanlara kabus yaşatmadan.

Bazen manşet değerinde bir haberi yayınlamaktan vazgeçersiniz. Yani, kendi kendinize haber atlatmış olursunuz. Bu durum midenizde müthiş bir sancı oluşturur. Gazeteci olarak bütün bedeniniz sızlar. Ama bu haberin sonucunda doğacak bir felaketi önlemiş olursanız, toplumun güvenini kazanırsınız. Kendinizi değerlendirdiğinizde, "Gerçek gazetecilik buydu. İyi ki yayınlamadım" diyebiliyorsanız, bu defa vücudunuza yayılan mutluluk gözlerinizden taşar, çevrenize ışık saçarsınız.

Burada sözü edilen, haberin gerçek olmasına rağmen, belki de o anda yayınlanmayarak, doğacak olumsuz sonuçlarla hiçbir günahı olmayan kişilerin cezalandırılmasının önlenmesidir. Yoksa, ortada bir olay var ve yayını hiçbir sakınca teşkil etmediği gibi yarar sağlayacaksa; buna rağmen siz yayından imtina ediyorsanız, olay ortadan kalkacak; suç, cezasız kalacaksa, bu tercihinizin cezasını önce siz vicdan azabıyla çekersiniz, ayrıca suça siz de ortak olmuş olursunuz. Onun için gazetecilikte bazen kararlarınızı bıçak sırtı gibi çok hassas düzeyde vermek zorunda kalabilirsiniz. O nedenle gazeteci, yazacağı her haberi dikkatle araştırmalı, birden fazla kaynaktan onaylatmalı, yayınlandıktan sonraki gelişmeleri düşünerek kaleme almalıdır.

Bazen bir haber, yayınlandığı gün büyük yankılar, tepkilere neden olabilir. Hatta zararlar da oluşabilir. Ancak uzun vadede çok olumlu sonuçlar yaratıyorsa o zaman da yine haberin yayınında hiçbir sakınca yoktur. İlk anın tepkileri sineye çekilebilir.

BİLGİ KİRLİLİĞİ

Habere ilgiyi artırmak için rakamlarla oynamak; birbiriyle çelişen bilgilerle okuyucunun zihnini bulandırmak, hastalık veya ölümle korkutan gerçek dışı bilgi kaynaklarına dayanmak, psikolojik rahatsızlıklara neden olabilecek travmaların oluşmasına önayak olmak gazeteciliğin doğasında da yoktur esasında da…

Çok kritik dönemlerde gazeteciyi kurtaran resmi açıklamalardır. Kaynağını da belirterek yapılan haberde bir hata oluşursa, hukuken olmasa da okuyucunun gözünde sorumlu resmi kaynaktır. Yayında bir suç unsuru varsa, "Suç yayınla oluşacağından" gazeteci, basın suçunun sorumluluğundan kurtulamaz. Ancak, okuyucu nazarında masumdur.

Onbir ayın sultanı Ramazan’a ulaşmanın mutluluğunu yaşadığımız bu günlerde sağlık ve mutluluk, yuvanızda huzur ve esenlikler dilerim…

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün