HES’de "PES!" yani

Yayın Tarihi 23 Ekim 2020

HES’de "PES!" yani

Pandemi nedeniyle alınan tedbirlere eyvallah!

Maske

Mesafe

Hijyen…

Ama uygulamada yapılan bazı saçmalıklar, uygulayıcılara da eğitim verilmesini gerektiriyor. Ve buna, akılda soru işaretleri bırakan uygulamaları da eklemek lâzım.

Şehir dışına çıkacaksanız ve 65 yaşın üstündeysiniz; insanlara eziyet çektirmekten zevk alanlara gün doğuyor. Hele devlet memuru olamamış; hiç de öyle olmadığı halde içinden, "Ah bir memur olsaydım, işlerini yaparken onlara ne zorluklar çıkarırdım" diye geçiren; "Bugün git, yarın gel!"

demek için can atanlara gün doğuyor.

***

Ben geçtiğimiz hafta, 3 günlüğüne Bodrum’a gitmek istedim. Otobüs bileti için seyahat şirketine başvurduğumda, "Seyahat izin belgeniz var mı?" sorusuyla karşılaştım. Evet doğru. Bu belge olmalıydı. Hemen e-Devlet’e başvurumu yaptım ve belgeyi aldım. Belgede benim takibimle ilgili her türlü bilgi vardı:

Başvuru konusu

Gideceğim yerin adresi, mülki amirlik birimi,

İletişim adresim,

Telefon numaram,

E-Posta adresim

Şu an bulunduğum adres

Seyahati neyle yapacağım

Tatil türü

İzin başlangıç tarihi

İzin sonlanma tarihi

***

Görevliye dönüş biletini de almak istediğimi belirttiğimde, bu defa belgede dönüş tarihi olmadığı için dönüş bileti veremeyeceğini ifade etti. Pekiyi kardeşim, izin sonlanma tarihinden sonra dönebilir miyim? diye sorduğumda cevabı netti:

"Hayır dönemezsin."

Daha önceki bir tarihte (İzin tarihleri arasında)

"Evet dönebilirsin."

Ben de dönebileceğim bu tarih için dönüş bileti istiyorum!

Adam hala ısrar ediyordu. "Dönüş biletini Bodrum’dan al" diye. "Adam!" diyorum zira halâ bu görevlinin adam olabileceğine inanıyorum. Neyse, bir iletişimci olarak uzun bir tartışmadan sonra bu görevliyi dönüş bileti vermeye ikna ettim.

Ben tam bileti kesiyor derken, bu defa HES kodumu istedi.

-Peki kardeşim benden HES kodu da isteyeceğini ilk geldiğimde neden söylemedin?

-Şimdi söylüyorum ya!

Allahtan HES kodum telefonumda kayıtlıydı da açıp gösterdim. Ve bilet almaya hak kazandım.

 

HES’DE SÜREYİ NEYE

GÖRE AYARLIYORLAR?

 

Bu arada, HES kodunu alırken de dikkatimi çekmişti; "Acaba bu süreyi neye göre ayarlıyorlar?" diye de sormuştum kendime.

Çocuklarım istedi. Süreyi olarak 18 ay verdiler. Ben istediğimde verdikleri kodun geçerlilik süresi 90 küsur gündü. Şu anda 70 yaşında olduğuma göre, "90 gün daha yaşasa yeter" dediler herhalde...

Uzun süreli HES kodları ve "Gittiğiniz yerde neler yiyeceksin?" diye sormayan görevlilerle karşılaşmanızı dilerim…