;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Herkes bir gün gerçek dosta ihtiyaç duyar

26 Haziran 2020 Cuma 00:14 Güncelleme : 26 Haziran 2020 Cuma 00:14

Son günlerde medyada övgülerde de suçlamalarda da "arkadaşlık" ve "dostluk" ilişkilerinden sıkça söz edilir oldu. Bu konuda ilan edilmiş bir gün de var. Gerçek dostluklar bir ömür sürse de, bir günle sınırlandırılmış. 27 Nisan 2011’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 30 Temmuz’u Dünya Dostluk/ Arkadaşlık Günü ilan etmiş.

Dünyada nasıldır bilmem ama bizde "dostluk" ve "arkadaşlık" sıfatları birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen aralarında nüans vardır. "Arkadaş" tanıdıktan öte; "dost" ise arkadaştan da ötedir. Bir insanın binlerce arkadaşı olmasına rağmen; dostları, bir elin parmaklarını geçmez. Kemal Atik’in söylediği gibi, "Dost, insanın ikinci vicdanıdır."

Çok sıkı arkadaşlıklar olabilir. Bu, sadece arkadaşlığın süresiyle ilgilidir. Temelinde maddi veya manevi menfaatler olabilir. Dostta bu ilişkiler farklıdır. Yılmaz Ulusoy’un işaret ettiği gibi, "Dostumuz kalbimizin ve beynimizin yaşam enerjisidir." Menfaatin, dostlukta yeri olmaz. "Koşarken değil, düşerken yanınızda olanlar dostlarınızdır." Arkadaşlarınız arasında da bu özelliği taşıyanları görebilirsiniz ama derecesi vardır. İşin ucu kendisine dokunduğunda, zarar gelmesin diye, selamı bile esirger olurlar.

Rahmetli Aşık Veysel için dost; sadık yardır, eştir, fedakarlıktır ama, bunların hepsinden de ihaneti tadınca feryat eder.

"Dost dost diye nicesine sarıldım

Benim sadık dostum kara topraktır.

Beyhude koştum, beyhude yoruldum

Benim sadık yârim kara topraktır."

Veysel’i belki karamsar bulabilirsiniz ama insanın son vefalı dostu gerçekten topraktır. Karadır- sarıdır ama bedenini sarar. İhaneti yoktur.

İnsanlar zenginleştikçe, statüsü yükseldikçe, etkili ve yetkili makamlara geldikçe; bir anda dost görünüşlü insanlar etrafınızda halka oluşturur. Mutluluğunuza ortak olmak, sizden yararlanmak isterler. Hatta uzaktan-yakından akrabalık ilişkileri kurmak isterler. Bu güruhu kötü gününüzde yanınızda bulamazsınız. İşte o zaman dostlarınızın günüdür. Mutluluğunuzu da mutsuzluğunuzu da sizinle paylaşır; gerektiğinde hiçbir fedakarlıktan çekinmezler.

Can Yücel, "Dostlar ırmak gibidir", "Kiminin suyu az, kiminin çok / Kiminde elleriniz ıslanır yalnızca/ Kiminde ruhunuz yıkanır boydan boya"

"...İnsanlar vardır, coşkun bir akarsu

Yaklaşmaya gelmez, alır sürükler

Tutunacak yer göstermez beyaz köpükler !

Ne zaman nerede bırakacağı belli olmaz;

Bu tip insanla bir ömür dolmaz.

*

İnsanlar vardır; sakin akan bir dere…

İnsanı rahatlatır, huzur verir gönüllere

Yanında olmak başlı başına bir mutluluk.

Sesinde, görüntüsünde tatlı bir durgunluk.

İnsanlar vardır, çeşit çeşit, tip tip.

Her biri başka bir karaktere sahip.

Görmeli, incelemeli, doğruyu bulmalı

Her şeyden önemlisi insan, insan olmalı…

İnsanlar vardır; berrak pırıl pırıl bir deniz.

*

Boşa gitmez ne kadar güvenseniz

Dibini görürsünüz, her şey meydanda

Korkmadan dalarsınız, sizi sarar bir anda.

İçi dışı birdir çekinme ondan.

Her sözü içtendir, her davranışı candan…"

Böylece, Dünya Dostluk Günü’nü biraz erken andık ama farketmez. Ne dostun ne de dostluğun zamanı, mekanı olmaz. "İyi dostlar yıldızlar gibidir. Her zaman göremezsiniz ama orada olduklarını hep bilirsiniz."

Herkes, bir gün gerçek dosta ihtiyaç duyar, GERÇEK DOSTLARINIZ BOL OLSUN !..

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün