Fitoterapi ve Aromaterapi’de İzmir merkezli dernekleşme

Yayın Tarihi 30 Ekim 2020

Koronavirüs, çevremizi sarıp, bizi ev hapsine mecbur edince, bilimsel düşünen ve bilimle uğraşanlar da bağışıklığı güçlendirme arayışlarına girdi.

Koronavirüs, çevremizi sarıp, bizi ev hapsine mecbur edince, bilimsel düşünen ve bilimle uğraşanlar da bağışıklığı güçlendirme arayışlarına girdi. Dolaylı olarak alternatif tıp olarak da nitelendirilen ve kullanımı İbn-i Sina’ya kadar uzanan, yan etkisi yok denecek kadar az, birçok bitkinin "gen merkezi"nin Anadolu olması, araştırıcı ve uygulayıcıları fitoterapi ve aromaterapiye yöneltti.

Bilindiği gibi ülkemiz 3 bin 700 civarında endemik bitki türüyle, dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Ege Üniversitesi’nden Nursel Altunkaynak hocamız, bu avantajları da kullanarak Türkiye’nin dört bir yanından 40 akademisyen ve meslek uzmanını bir araya getirerek "Bilimsel Fitoterapi ve Aromaterapi Derneği"ni kurdu.

***

Nursel Hoca’ya bu derneğin amacını sorduğumda tanımlarla başlayıp, şu özet bilgiyi verdi: "Fitoterapi, kısaca 'bitkisel tedavi' demektir. Amacımız, bilimsel araştırmalarla, bitki- çiçek florasında tıbbi ve aromatik bitkiler ve bunların tedavi edici özellikleriyle, üretim aşamalarıyla ilgili incelemeler yapmak. Doğala dönerek, Sosyal Sorumluluk Projeleri yürütmek."

Bitkilerin yaprak, çiçek ve dalları üzerinde bilimsel çalışmalar yaparak, çevreyi biliçlendirmeyi istediklerini belirten Altunkaynak, uluslararası iş birliğiyle paylaşımlar yapmayı; tarımdan destek alıp, ondan amaçları doğrultusunda yararlanmayı düşündüklerini belirtiyor.

HASTALIKLARI ÖNLEME

Aromaterapi konusunda da, "Bitkilerin kök, yaprak, çiçek, kabuk ve tohumunu damıtarak elde edilen yağların; hastalıkları önlemek ve oluşmuş olan hastalıkları da tedavi etmek amacıyla kullanılmasıdır’’ tanımlanmasına yer veriyor.

Bütün dünyada, özellikle de Almanya’da halkın sağlıklı beslenmesinde önemli yeri olan fitoterapinin, normal tıbbın yanında destek tedavisinde kullanıldığını belirten Altunkaynak, derneklerinin yönetim kurulunda İstanbul’dan Urfa’ya, Konya’dan Antalya’ya kadar 9 arkadaşının görev aldığını belirterek, isimlerini şöyle sıralıyor: Aykut Yıkın, Zelal Seyfioğlu, Serpil Güzey, Öyküm Kaya, İsmail Göçer, Nihal Babaç, Hilal Dağ, Esin Aktaş.

Özetle, Fitoterapi ve Aromaterapide ilk dernekleşme İzmir merkezli olacak.

Hayırlı olsun…