Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

En büyük tahribat bütçemizde

20 Mart 2020 Cuma 10:28 Güncelleme : 20 Mart 2020 Cuma 10:28

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs krizini çok başarılı yürütüyor. Günlük raporlar, tedbirler gayet başarılı. Ancak piyasayı yönetenlerden de aynı başarıyı bekliyoruz. Zira coronavirüs ülkemizde insanların sağlığından çok bütçelerini mahvetti. Medyanın, hatta daha ziyade sosyal medyanın körüklediği kuşku-panik, toplumu alışverişe sevketti. Vakaların ardından 2 ölüm olayı insanları erzak stokuna sevk etti. Marketlerde kuru erzak rafları boşaldı. Kolonya, maske, dezenfekte malzemelerinin satışları patladı. Bu kadar telaşın ardından raflar yeniden doldu kolonyalar sokaklarda sergilenmeye başladı. Demek ki tedarik zinciri iyi çalışıyor. Fakat ne var ki fiyatlar katlandı. Piyasa denetimi sıfır. 
Neden böyle oldu diye ne arayan var, ne de soran. Fırsatçılar, fırsatları değerlendiriyor anlaşılan.  
Çalışan ve emeklinin maaşına yüzde 5,6 zam yapıldı. Piyasada fiyatlar yüzde 100’e kulaç atıyor. Fasulyenin fiyatı paradan 6 sıfır atılmadan 7,5 liraya yükseldiğinde türküler yakılırken bugün 24,9 liraya yani 25 liraya yükseldi. Pazarlar, manavdan biraz daha hesaplıyken, şimdi orada da farkıeden    bir şey yok. Önceleri türkü yakıyorduk, şimdi neyimizi yakalım bilmiyorum.
Evet, kına yakanlar var ama, bilsinler ki o kınanın da fazlası başka yanıklar yapar. Millet aldı alacağını evlerde 2 aylık stoklar oluştu. Eeeee… sonra ne olacak? Tabiki 2 ay alışveriş yapmayacak. Korkum 2 ay sonra yeni fiyatların esas alınması. İşte o zaman yangın vatandaşa da sıçramış olacak. 
Meşhur Berlin Duvarı yıkıldığında Almanya’nın enflasyon oranı  yüzde 1  artış göstermiş Almanlar isyan etmişti. O günlerde biz çift rakamlı enflasyonla mücadele ediyorduk. Ülke pusulasız bir gemi gibiydi. Şimdi tekrar o günleri yaşamak istemiyoruz.
Coronavirüs felaketi pandemiye dönüşüp bütün dünyayı sararken çıkış noktası olan Çin’de hayat normale dönmeye başladı. Alınan sıkı tedbirler sonuç verme aşamasında. Dileriz biz de de yayılmadan sonlanır. Zira biz de ciddiye alıyoruz. Hatta biraz da abartıyoruz. Bakanlığın öngördüğü, doktorlarımızın tavsiyelerine uymamız yeter. Bir de şu piyasaları denetlemekle görevli olanlar bu görevlerini hatırlarsa mesele kalmayacak. 
Coronavirüssüz günler dilerim.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün