Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Coronavirus ve doğru bilgilendirme

14 Şubat 2020 Cuma 10:24 Güncelleme : 14 Şubat 2020 Cuma 10:24

Habercilikte aranan özellikler içinde en başta saydığımız unsur "Doğruluk" tür. Haberi renklendirmek, ilgiyi artırmak değerini yükseltmek için yapılan birtakım atraksiyonlar olabilir ama doğruluktan şaşmamak, haberin özünü bozmamak esastır. 
Gazetecinin mahareti, okuyucunun ilgisini çekecek hususları bulup çıkararak, haberin ana unsuru haline getirmektir. Bu konuda özen gösterilmezse, haber okuyucuya yarar sağlamaz, zarar verir.
Zararı önlemenin yolu, bilgiyi doğru kaynaktan alıp, test etmek; sunumda yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek ifadeler kullanmamak, hayati önem taşıyan detaylar verirken; aktarımda tasarruf kaygısına kapılıp noksan bilgi vermemek gerekir.
Bir doktor teşhis veya tedavide hata yaparsa hastası olan bir kişi ölür. Ancak gazeteci haberinde hata yaparsa birçok kişinin ölümüne neden olabilir. Özellikle sağlık haberlerinde.
Hatırlayacaksınız, geçmiş yıllarda, Ege Bölgesinde bir doktor, kanser tedavisinde kullanılmak üzere zakkumdan bir ilaç geliştirdiğini duyurmuştu. Haber basında yer alınca büyük ilgi gördü. Ne var ki bu tip haberlerde önemli bir uyarının yapılması; doktor kontrolünde ve yeterince bilimsel araştırmalar yapılmadan kullanılmaması uyarısı yapılmamıştı. Takip eden günlerde ölümler başladı. Zira hastalar zakkumu kaynatıp suyunu içerek şifa bulacaklarını zannettiler ve ölümle sonuçlanan üzücü olaylara sebep oldular. Haber güzel, amaç iyiydi... Lakin noksandı ve gerekli uyarıları içermiyordu.
CORONAVİRUS HABERLERİ 
Şimdi çok daha büyük bir bela var dünyanın başında. CORONAVİRUS; Çinden çıkıp tüm dünyayı tehdit eden virüs simdilik 24 ülkede. 
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun verilerine göre;
- Bulaştığı onaylanan vaka sayısı: 42 bin 638 (7 bin 333' ü ağır)
- Bulaşma şüpheli kişi sayısı; 21 bin 675
- Müşahede altına alınanların sayısı: 187 bin 728
- Tabucu edilen: 3 bin 283
- Hayatını kaybedilenlerin sayısı: Bin 17
Uzmanlar, Şubat ayının sonuna kadar 500 bin kişiye virüsün buluşacağını tahmin ediyor.
Bu korkunç tablo karşısında gazetecinin işi zor haliyle .Aldığı veya ulaşabildiği her bilgiyi tekrar tekrar test edip, okuyucusunu yanıltmaması gerekir. Söylentilere değil resmi bilgilere itibar etmelidir.
CORONAVİRÜS PANELİ
Konu önemli olunca biz de iki sivil toplum kuruluşu AKADEMİK-DER ve E.Ü.Yardım Derneği bir araya gelip Bornova Belediyesi ile birlikte bir panel düzenlemeye karar verdik.
Değerli dostumuz; hem üyemiz hem de E.Ü. Yardım Derneği’nin Başkanı Prof Dr.Ramazan İnci ve yine Ege Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Candan Çiçek, "Coronavirüs 2019: Söylentiler ve Gerçekler" konulu panelde çok önemli bilgiler verecek.
17 Şubat 2020 Pazartesi günü saat 18.00'de Bornova Belediyesi Kültür Merkezi (Nikâh Salonu)'nda gerçekleştirilecek panelin İletişim Fakültesi öğrencileri ve genç gazeteci dostlarımızın da dikkatini çekeceği görüşündeyim. 
Bekliyoruz. Kafamızda uçuşan soruların cevaplarını bulalım...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün