;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bugün 15 Mayıs

15 Mayıs 2020 Cuma 00:55 Güncelleme : 15 Mayıs 2020 Cuma 00:55

Bugün 15 Mayıs 2020. Tam 101 yıl önce İzmir’de Hasan Tahsin’in silahından çıkan ilk kurşunun izi tüm yurdu özgürlüğe taşıdı. Bir gazetecinin sadece kalemiyle değil, gerektiğinde silahıyla da önder ve örnek olabileceğinin görüldüğü, vatanı için canını verdiği gün. Bugün, Hukuk-u Beşer Gazetesi Başyazarı Hasan Tahsin’in silahından çıkan ilk kurşun; özgürlüğe susamış bir milletin mücadele azmini de ateşledi. Vatanperverlerin, Türk’ün ateşle imtihanında, 9 Eylül 1922’ye uzanan İstiklal Mücadelesinin ilk hamlesinde, kahraman gazeteci o anda Yunan askerlerince şehit edilmişti.

14 Mayıs akşamı Hasan Tahsin’in kaleme aldığı el ilanı, bütün kentte yayılmıştı. İzmir Körfezi’nde Fransız, İngiliz, İtalyan, Amerikan ve Yunan zırhlıları demir atmıştı. El ilanlarındaki çağrı, vatanperverlerin ruhlarına verilen bir talimattı:

"Ey bedbaht Türk ! Yunan hakimiyetini kabule taraftar mısın? Artık kendini göster. Tekmil kardeşilerin Maşatlık Meydanı’ndadır. Oraya yüzbinlerle toplan. Orada zengin-yoksul, bilgin-cahil yok. Fakat Yunan egemenliğini istemeyen bir mutlak çoğunluk var. Geri kalma! Binlerle yüzbinlerle Maşatlık’a koş. Ve Milli Kurul’un buyruğuna uy…"

Maşatlık tarihi saatler yaşıyordu. İzmir Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa’dan sonra Hasan Tahsin’in konuşması İzmirlileri coşturmuştu. Sabaha kadar kimsenin gözüne uyku girmedi. 15 Mayıs sabahı saat 7.30’da Hasan Tahsin, Kordon’da bekliyordu. İçimizdeki bazı insanlar, yıllarca her türlü derdine koşan, kendi ailesinden ayırmayan Türk halkına ihanet hazırlığındaydı. Saat 8.55’te İzmir’deki yerli rumlar , ellerinde yunan bayraklarıyla,Kordon’da alkışlar arasında karaya çıkan Efzon Alayı’nı karşıladı.

Hasan Tahsin (Osman Nevres) yerinde duramıyor, "Olamaz olamaz. Bu topraklar Türk’den başkasına yurt olamaz!’’ diye haykırıyordu. Efzon Alay’ından bir asker elinde Yunan bayrağıyla topraklarımızı kirlettiğinde Hasan Tahsin’i artık kimse durduramazdı. Can havliyle bastı tetiğe ve Yunan bayraktarını yere serdi. O anda ona yönelen silahlar bir anda Hasan Tahsin’i şehit etti. Bazı kaynaklara göre İzmir 800 şehit verdi. Ölüme koşarken hiçbiri gözünü bile kırpmadı. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşına başlarken "korkma" diyordu. Korkmadı hiçbir Türk. Korkmadı ve kanlarıyla suladığı bu cennet vatanı bize bıraktı.

Bu vatan aşkını ateşleyecek bir kıvılcıma ihtiyaç vardı. Bu kıvılcımı ateşleyen 31 yaşındaki Hasan Tahsin oldu. Vatanı için her an canını feda edebilecek bir gazeteci, Hasan Tahsin’di o…

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün