Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bitmesin bu bayram !

11 Eylül 2020 Cuma 09:37 Güncelleme : 11 Eylül 2020 Cuma 09:37

zmir, günlerce sürecek bir bayram yaşıyor. Balkonlarımızda al bayrağımız 30 Ağustos’tan beri dalgalanıyor. 9 Eylül, İzmir için, Türkiye için hem bitiş, hem başlangıç. Birbirine yakın tarihlerde 15 Mayıs’ta Hasan Tahsin’in silahından çıkan ilk kurşunla başlayan, tek düşman çizmesinin kalmadığı 9 Eylül’e SONUÇ diyoruz. Yılları tutmasa da; ay, gün olarak 15 Mayıs ve 9 Eylül kazınmış zihinlere. Bu sonuç, aynı zamanda sonsuzluğa uzanacak, özgür Türk milletinin başlangıcı…

***

15 Mayıs 1919’da İzmir nefes nefese. Babasının memleketi gibi İzmir’in sokaklarına yayılan Yunan’ın, buradaki iş birlikçileriyle buluştuğu o kara gün.

…Ve kulakları yırtan, Türk’ün kaderini değiştiren o kurşun sesi. Hasan Tahsin şehadet mertebesine ererken, milletin isyanı yükseliyor. Her İzmirli devleşiyor birer birer. Hangi çılgın benim topraklarıma girer! İster karadan, ister denizden gelsin; isterse havadan inmek istesin farketmez.

Bu vatan bizim !..

***

Bırakın işgali, sahip olmayı; yan gözle bile bakanın gözlerini oyarız. İlk kurşunla başlıyor mücadele. Onun için 15 Mayıs’a BAŞLANGIÇ diyoruz. Sonra 3.5 yıl süren ve sabah olmayı bilmeyen geceler. Son düşmanın denizi boyladığı 9 Eylül 1922. BİTİŞ diyebiliriz belki. İzmirlinin özgürce soluduğu gün. Şanlı bayrağımız bile, bir başka dalgalanıyor bu günde.

***

Torunum Murat, sürekli balkona çıkıp bayrağımızı seviyor. Onu öpüyor, yüz sürüyor. Murat daha 3 yaşında, ama bayrağın anlamını o bile biliyor.

30 Ağustos’ta astığım bayrakları indiremiyorum bir türlü. Her balkona çıktığımda Murat, yalvarır bir bakışla sanki, "Ne olur toplama bayrakları. Onlar biraz daha kalsın" diyor.

Kıyamıyorum.

Bu bayramın bitmesini ben de istemiyorum. Ne olur Tanrım, bitmesin bu bayram, sürsün sosuza kadar…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün