;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ah koronavirüs, gazete tirajlarını da vurdu

17 Nisan 2020 Cuma 00:27 Güncelleme : 17 Nisan 2020 Cuma 00:27

“Modern insanın sabah duası” olarak tanımladığımız gazetelerin tirajları her geçen gün eriyor. 7.2 milyondan 1,5 milyonlara inen tirajlarda birçok neden gösterilebilir. Bunlardan bazıları uzun bir süreç içinde çözülebilecek sorunlardır. Bazılarında ise anlık müdahale ve çözümler gerekir. 

6 Nisan’da yaygın basının günlük ortalama tirajı toplam olarak 1 milyon 661 bin 320 iken 12 Nisan’da 114 bin 090 düşüşle 1 milyon 547 bin 230 oldu. Aylık düşüşse 400 bin civarında. Yarın ne olacak belli değil.

Yerel ve bölgesel gazetelerde düşüş yüzde 10-15 aralığında. Bu dönemde tiraj kaybının en büyük sorumlusu koronavirüs bence. Salgın hastalığın yayılmasının önlenmesi için, mecbur olmadıkça sokağa çıkılmamasının önerilmesi, hafta sonunda sokağa çıkma yasağı; onca emekle hazırlanıp basılan gazetelerin dağıtım şirketince dağıtılamaması, okuyucuların gazetelerine ulaşamaması büyük tiraj düşüşlerine neden oldu.

Yaygın basın grubundan 2 gazete ve Bursa’da 1 yerel gazete Cumartesi – Pazar günlerinde belediyelerin desteğiyle dağıtım sorununu çözdüler. Bursa’da Kent Gazetesi fırınların önünde kurulan tezgahlarla okuyucusuna ulaştı. Şimdi bu hafta sonunda yine sokağa çıkma yasağı var. Doğrudan Bakanlık izniyle, tüm yurt çapında ekmek dağıtımına paralel bir uygulamaya geçilebilir. Yerel gazeteler birçok ilimizde zaten pazar günü çıkmıyor. Cumartesi günü de belediyeler destek verir, gazeteler ekmekle beraber bir dağıtım seçeneğini uygularsa anlık sorunlar da çözüme ulaşır görüşündeyim. İzmir’de başta Büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerimizin yazılı basına bu konuda da yardımcı olacağını düşünüyorum. (Seyyar pazarlar gibi)

Medya bir taraftan toplumun dertlerini dert edinip, çözüm için çabalarken, diğer taraftan sorun yumağı haline gelmiş olan kendi dertlerinden de kurtulma savaşı veriyor.

En zor koşullarda, okuyucusuna en taze, en doğru haberi ulaştırma çabasındaki gazeteci dostlarımız her ortamda görevini yapmak okuyucusuna ulaşmak zorundadır.

Hiç unutmuyorum, Tercüman Gazetesi’nde yangın çıkmış, yeni alınan binası alev alev yanıyordu. Ancak ertesi gün gazete çıkmak zorundaydı. Kendi tesislerimiz, kağıt depomuz kullanılamayacak durumdaydı. Okuyucumuza “Kusura bakmayın gazetemizde yangın çıktı. Bugün size gazete veremiyoruz’’ diyemezdik. Gazetenin sayfa sayısı fazla olduğundan İzmir’de bu gazeteyi basabilecek tesis de yoktu. İstanbul’dan gelen filimler üzerinde bir operasyonla sayfalarını azaltıp, bazı renkleri kaldırarak bir yerel gazetede gazetemizi basarak okuyucularımıza ulaştırdık.

Zira, gazetenin çıkmaması için hiçbir mazeret olamaz. Cem Ulucan kardeşimin dediği gibi, “Herkesin koşarak kaçtığı yere, koşarak gidenlerin mesleğidir gazetecilik”

Bir yerde haber varsa, gazeteci oradadır. Sonunda ölüm de olsa, oraya koşar, haberlerini alır ve okuyucusuna ulaştırır.

Koşullar hiçbir zaman görevini yapmasını engelleyemez...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün