Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Afetlerde gazetecilik

13 Kasım 2020 Cuma 08:34 Güncelleme : 13 Kasım 2020 Cuma 08:34

Olağanüstü dönemlerde gazetecilik de zorlaşır. Haber kaynağına ulaşmak, haberi teyit etmek ve yayın; hepsi hepsi sorun olarak karşımıza çıkar. Sayılar abartılır. Anlatılan olaylar, görüntüler doğru olmayabilir. Onun için sosyal medyada paylaştıklarımız gerçek dışı çıkabilir. Yer bilgimiz yoksa, okuyucu ya da izleyiciye belge olarak sunacağımız ilginç görüntüler, depremde yıkılan kolonlar gibi çürüktür.

Hatırlayacaksınız; depremin habercilik açısından görüntüye en fazla önem verildiği günlerde, sosyal medyada dolaşan, sallanan gökdelen görüntüsü bir anda anlamını yitirdi. İzmirli bütün gazeteciler bu gökdelenin İzmir’de olmadığını belirttiler. Pekiyi nerede ? sorusu karşılıksız kaldı…

YERSİZ ELEŞTİRİLER İĞRENDİRİYOR

Öte yandan, depremin mucize ismi Ayda Gezgin’le ilgili yersiz eleştiriler, sosyal medyada olumlu yönüyle işlenmesi gerekirken vicdanları sızlattı. Deniz Sipahi dostumuz, “Lütfen aradan çık, sosyal medya canavarı’’ diye başlık atmış. Katılıyorum. Duygu yüklü görüntüyü istismar etmenin karşılığı olarak “canavar’’ sözcüğü az bile… Bir babanın, depremden 91 saat sonra kavuştuğu yavrusunu bağrına basması ancak duygusal sözlerle ifade edilir. Eleştiri, duygusuzluğun da göstergesidir.

GAZETECİYE GÜVENLİK GÖREVLİSİ ENGELİ

Diğer taraftan verilen bir bilgiyi teyit etmek isteyen gazeteciye, Hilton Otelinin Güvenlik Müdürü tarafından yapılan engelleme, doğrudan basın özgürlüğüne müdahaledir.

Yeni Bakış Gazetesi Muhabiri Kenan Yeşil, otele yerleştirilecek depremzedelerle ilgili bilgi almak için Hilton’a gittiğinde, bir gazeteci için sarf edilebilecek çok çirkin ifade ama, ne yazık ki bu gazeteci ‘’gözlem altına alınmıştır.’’

Hangi amaçla, hangi yetkiyle ?

Burada bir devlet sırrı mı var, yoksa saklanacak bir şey mi?

Kenan Yeşil’i çok yakından tanırım. Kenan benim öğrencimdir ve haber yaparken etik kurallara hassasiyetle uyar. Her haberin mutlaka kaynağına iner. Burada da haberle ilgili bir ayrıntı vermek istediği kanaatindeyim. Ona müdahale edenlerin de “Gazetecisavar’’ olmadıklarını düşünüyorum.

Gazeteciliğin olmazsa olmazı Basın özgürlüğüdür. Basın Özgürlüğü de, “Haberin kaynağından okuyucu, dinleyici, izleyiciye ulaşıncaya kadar hiçbir kısıntıya, kesintiye, müdahaleye uğramaması” demektir.

Bu sayın güvenlik görevlisine, görevini hatırlatacak birileri çıkacaktır sanıyorum.

YANLIŞ DOHAD SİNYALİ

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) kaynak gösterilerek, bir ay içinde 7 büyüklüğünde bir deprem olacağı bilgisi yayıldı. Daha sonra da bizzat bu dernek tarafından “Bu bilginin doğru olmadığı’’ belirtildi. Depremin. bugünkü teknolojiyle önceden belirlenemediği bilinse de yine de bu tür haberler toplumda korku yaratmaktadır. O nedenle;

1. Bu tür haberlerden ve paylaşımlardan kaçınılmalıdır.

2. Sonradan yalancı durumuna düşmemek için, kaynağına kesin olarak güvenilmeyen bilgiler aktarılmamalı, mutlaka resmi kaynaklara dayanılmalıdır.

3. Haberde gözlem esas olmalıdır.

4. Afet haberlerinde kullanılan fotoğraflar bizzat gazetecinin kendisi tarafından çekilmiş olmalı, başka bir şahıs veya ajanslardan alınmışsa,kaynak mutlaka belirtilmelidir.

Sağlıklı, mutlu, felaketlerden uzak günler dilerim.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün