Mektebim
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

24 Temmuz’da 3 kutlama birden

24 Temmuz 2020 Cuma 00:29 Güncelleme : 24 Temmuz 2020 Cuma 00:29

Bazı tarihler uğurludur. Söylendiğinde insanların, hatta ülkelerin kader çizgileri belirginleşir. Örneğin ; (19) Atatürk’ün hayat çizgisinde önemli kilometre taşlarındandır. (5) Amasya ilimiz için  önemli bir sayıdır. 24 Temmuz ise, ülkemiz için önem taşır.

24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşmasıyla ülkemizin kaderi çizilmiştir. Bir yazarımızın da ifade ettiği gibi; antlaşma Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden doğuş belgesidir.

24 Temmuz 1908’de  Türk basını kendi azim ve iradesiyle sansürü kaldırmış, 4 gazete patronu bir araya gelerek, gazetelerini sansür heyetine kapatmıştır. Böylece Türk basınından sansür fiilen kalkmıştır.

AYASOFYA’DA İLK NAMAZ

Ve 24 Temmuz 2020. Bir özlemin noktalandığı gün olarak tarihe geçecek. O mutlu fetihde, Fatih’in ilk namazı kıldığı bu mutlu mekanda 567 yıl sonra Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılınacak. Birçok insanın, hatta tüm islam aleminin rüyalarını süsleyen bir gün. Allah, dileyen herkese nasip etsin. Dostun sevinç, düşmanın haset günü.

PAPANIN İÇİ YANIYORMUŞ (!)    

Papa Franciscus üzülüyor, içi yanıyormuş. Olaya  hamasetle yaklaşan, değişik değerlendirmeler yapanlar da bir daha düşünsün. Türk milleti kadar tüm dinlere saygıyla yaklaşan bir başka millet yoktur, gelmemiştir dünyaya. Osmanlı’da istisnasız tüm padişahlar, başka dinlerin mensuplarını korumuş, kollamış, himaye etmiştir. Ayasofya, bugün cami olarak ibadete açılırken dahi, çeşitli mozaik resimler muhafaza ediliyor. Bu saygıyı farketmemek bile nankörlüktür.

CAMİLER YOK EDİLİRKEN NEREDEYDİN ?  

Ey Papa Efendi;   

Bütün dünyada camiler, Türk eserleri kiliseye çevrilirken, minarelerinde çanlar sallanırken vicdanın neredeydi! Kış uykusuna mı yatmıştın?   

18 ÜLKEDE 329 TÜRK ESERİ KİLİSE YAPILDI    

Yüksek Mimar Mehmet Emin Yılmaz’ın tespitlerine göre, 18 ülkede cami, mescit, türbe ve tekke gibi 329 eser kiliseye çevrilirken, sadece Papa değil; demokrasi bezirganlığı yapıp, insanlıktan, adaletten bahsedenler neredeydi ?

Bütün Avrupa’nın aşık olduğu Yunanistan’da bugün 74 cami, 19 türbe, 1 imaret ve 2 namargah kilise olarak kullanılıyor. Mehmet Emin Yılmaz’ın ifadesine göre, burada 5 minare çan kulesine dönüştürüldü. Yunanistan’da toplam 101 eser kiliseye dönüştürülmüş durumda. Sofya’da 1878’de bir gecede 7 minare dinamitlenerek yıkıldı. Nerede Türk-İslam izi varsa silinmeye çalışılıyor. Demek ki biz olmasak ibadethaneleri bile olmayacak.

Türkiye’de 435 kilise, sinegog ve havrada ibadet yapılıyor. Onlar yıkıyor, biz onarıyoruz. İşte hoşgörü bu. Laf salatası değil gerçekler...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün