Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Malulen nasıl emekli olunur ve şartları nelerdir?

2 Ocak 2019 Çarşamba 08:57 Güncelleme : 2 Ocak 2019 Çarşamba 08:57

Çalışma gücünü giderek yitirmeye başlayan kişiler 2018 malulen nasıl emekli olunur, Şartları nelerdir ? konusunu araştırmaya başlamaktadırlar. Malulen emekli olabilmek için bazı şartlar konmuştur. Malulen emekli olmak isteyen bir çalışanın şu şartlar kapsamına girmesi gerekmektedir;

4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda sigortalı çalışmaya başlamasının üzerinden 10 sene geçmesi gerekmektedir.

10 sene devam eden sigortalı iş hayatı minimum 1800 günlük hizmet süresinde olması lazımdır.

Çalışan kişinin sağlık kurulundan minimum %60 ve üstünde bir kuvvet kaybında olduğunun tespit edilmesi zorunludur.

Sağlık kurulu tarafından yapılacak olan %60 ve üzerindeki güç kaybı tespiti durumu işe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkması gerekmektedir.

4A statüsünde çalışan bireylerin işten ayrıldığı durumlarda

4B statüsünde çalışan kişilerin ticari faaliyetlerini bitirmiş olmaları ve bu duruma ek olarak da prim borçlarının olmaması gerekmektedir.

4C statüsünde çalışmakta olan kişilerinde görevinden ayrılması malulen emeklilik kuralları içinde yer almaktadır.

 

MALULEN EMEKLİ OLMA HASTALIKLARI

 

Hastalık bilindiği üzere maalesef yaşamın bir parçasıdır. Çalışan kişiler meslek hastalıklarına yakalanabilecekleri gibi meslekten tamamen bağımsız hastalıklara da yakalanabilirler. Bu durumda ortaya malulen emekli olma hakkı ortaya çıkmaktadır. Hastalıklarla boğuşan pek çok yurttaşımız malulen nasıl emekli olurum diye merak etmektedir.

 

Her hastalık malul emeklilik kapsamına girmemektedir. Bazı hastalıklar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Malul emeklilik kapsamına girebilmek için yasanın belirttiği hastalıklardan en az birinin çalışanda bulunması zorunludur. Bu hastalığın ayrıca doktor raporu ile de onaylanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde malulen emekli olamazsınız.

 

saygılarımla

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün