Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ticaret savaşları gölgesinde 2020’ye girerken

23 Aralık 2019 Pazartesi 10:18 Güncelleme : 24 Aralık 2019 Salı 11:21

Bugün itibariyle, ilk yazımı paylaştığım bu köşemde, sizlerle her pazartesi beraber olacağız. Yazılarımın temelini “Dış Ticaret” oluşturmakla beraber bu temel üzerine 3 ayrı yapı ile düşüncelerimi ve analizlerimi sizlerle  paylaşmaya çalışacağım. Bu 3 eksen ise; işletmecilik, dış ticarin ülkemiz ve dünya özelinde makro analizleri ve küresel ekonomi politik bağlamında olacak. O zaman ilk yazımızla başlayalım. 

2018’de patlak veren ve 2019’de şiddetinin artırarak devam ettiren Ticaret savaşları, 1500’lü yıllarda “Merkantilist”; “sıfır toplamlı“ diğer bir ifadeyle bir ülkenin kazanırken, diğer ülkenin kaybettiği politikaların dünya geneline yayılmaya başladığı bir dönemin kırıntılarının gününüze yansımasını ifade etmekte. Ticaret Savaşlarının uygulama aşaması ise dış ticarette korumacılık politikaları ile kendini göstermektedir. 

2020’YE GİRMEDEN ÖNCE 
Henüz detaylarına ulaşamadığımız ama ABD ile Çin’in  mutabakata vardıklarını ifade ettikleri ilk faz anlaşma, 2019 yılının  son ayı olan Aralık’ta  kamuoyuna duyuruldu duyurulmasına ama 2020’de bu süreç nasıl gider pek de öngörülebilir gözükmüyor. Ayrıca Ticaret Savaşlarındaki ABD-AB ve Çin-AB arasında iki farklı cephe açılabileceğinin sinyalleri verilmekte 

NASIL MI? 
ABD ve AB arasındaki en büyük rekabet aslında iki büyük uçak firmasının dünya ölçeğindeki rekabeti olarak yansımakta. Bunlardan birincisi; Avrupa menşeli Airbus ile ABD menşeli Boeing firmasının ülkelere sirayet eden rekabeti olarak gözükmekte. Sürecin Ticaret savaşlarına yansıması ise Avrupa Birliği’nin, Airbus şirketine vermiş olduğu teşvikler oluşturmakta. ABD’nin verilen bu teşviklerin haksız rekabet oluşturması bağlamında,  bu olayı  Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) götürmesi ve sonrasında da  Ekim ayında birçok AB menşeli ürünlere ekstradan gümrük vergileri koyması ile devam etti. Konan gümrük vergilerinin maliyetinin ise 10 milyar dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz. 2020 yılında ise bir çok AB menşeli ürüne % 25 ila % 100 gümrük vergisinin ABD tarafından konulacağı ifade edilmekte. 

Bir diğer yeni cephe ise Çin ve AB arasında açılması olası olarak gözüküyor.  Bunun en büyük sebebi ise Almanya’nın 5G sağlayıcılarına yasak getirilmesini öngören yasanın olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile bundan en fazla etkilenecek ise Çin menşeli Huawei olarak gözükmekte. Olası senaryo ise bunun karşılığında Çin hükümetinin Alman otomotiv firmalarında yapılacak misilleme ihtimali resmi ağızlardan bile ifade edildi. 

Dünya büyümesinin yavaşladığı ve Küresel ticaretin daraldığı günümüzde, ticaret savaşlarının her iki parametre üzerinde de olumsuz etkileri ve bu etkilerin tabii ki ülke olarak bize yansıması olası. 
SONUÇ: Küresel Ticaretteki Ticaret savaşlarının sahibi 2019 yılı, bu mirası 2020’ye bırakacakmış gibi gözükmekte.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün