Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sanayi üretimi

18 Mayıs 2020 Pazartesi 02:48 Güncelleme : 18 Mayıs 2020 Pazartesi 02:48

2020 yılına gayet güzel başlayan imalat sanayi, mart ayında ilk korona vakasının tespit edilmesiyle birlikte kendi içerisinde tüm ülkelerde olduğu gibi sıkıntıya girdi.

İLK ÇEYREK RAKAMLARI

Geçen hafta TÜİK tarafından mart ayı sanayi üretim değerleri açıklandı. Bu kapsamda mart ayında ülkenin sanayi üretimi yüzde 2 oranında düşüş gösterdi. Yılın ilk çeyrekteki aylarında bakarsak;

- Ocak’ta yüzde 7,7 artarken,

- Şubatta yüzde 8,5 ile artışını sürdürürken,

- Mart ayında koronavirüsün ilk etkilerinin görülmesi ile birlikte yüzde 2 oranında düşüş kaydetti.

2020 yılının ilk çeyreği geneline bakarsak sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 oranında artış göstermiş.

MART AYINI BAZ ALIRSAK

11 Mart’ta ile vakanın görüldüğünü varsayarsak;

- Ayın ilk üçte birlik döneminin sanayi üretiminin güzel geçtiğini,

- İkinci üçte birlik döneminin algılama süreci ile geçtiği nispeten azalmaların başladığı,

- Üçüncü üçte birlik dönemde (ayın son 10 günde) etkisini artırdığını söyleyebiliriz.

Dikkat edilirse son 20 günlük dönemdeki etki bile sanayi üretimini yüzde 2 oranında düşürebilirmiş.

DİKKAT

Mart ayındaki yüzde 2 oranında düşüşün baz etkisine rağmen olduğunu söylemek lazım. Yani geçen sene mart ayında yüzde 1,9 oranındaki negatif etkiye rağmen düşüşün yüzde 2 oranında olması daha dramatik bir konu

İLERLEYEN DÖNEMLERDE NE OLUR?

İkinci çeyrek sanayi üretimi ve aylık bazda sanayi üretiminin düşüş oranları esas etkinin hissedildiği Nisan ayı ile birlikte şiddetli düşüşleri gözlemleyebiliriz ki gözlemeyeceğimiz aşikâr

BÜYÜME RAKAMLARINA ODAKLANIRSAK

Sağlık kaygılarından bağımsız, salt ekonomik bağlamda baktığımızda pandeminin ülkemizde ilk vakanın mart ayında görülmesi, yıl bazında büyüme rakamlarını ilk çeyrekte kurtardı gibi gözükmekte. Yılın geneline bakıldığında (ilerleyen 3 çeyrek büyüme rakamları ile birlikte) büyümenin net olarak eksiye geçtiğini gözlemlemiş olacağız.

İLK ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI NE OLUR?

Türkiye yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 ila yüzde 5 oranında büyüme yakalaması beklenmekte. Yılın ilk çeyreğindeki bu olumlu rakamlar daha önceden ifade ettiğimi gibi ülke büyümesinin yıl genelindeki düşüş rakamlarının çok dramatik olmaktan kurtaracaktır.

SONUÇ: Pandeminin esas etkisinin sanayi üretiminden ziyade hizmetler sektörünü vurduğunu unutmayalım. Önümüzdeki yaz sezonu ile birlikte turizmdeki belirsizlik ayrı bir mevzu.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün