Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Nüfus dinamikleri ve ekonomi

10 Şubat 2020 Pazartesi 10:20 Güncelleme : 10 Şubat 2020 Pazartesi 10:20

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son zamanlarda “Koronavirüs” sürecinde özellikle acil durumu geç ilan etmesiyle eleştirilerin odağı olurken, bugünkü yazımda, DSÖ kapsamında yaş dilim listeleri ile geçen hafta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye Nüfusu istatistiklerinin bir kısmını paylaşıp, yorumlamaya çalışacağım. 
YAŞ DİLİM LİSTESİ 
Dünya Sağlık Örgütü’ne  göre yaş dilimlerinin sınıflandırılmasına bakarsak; 
0-17 yaş arası: ERGEN
18-65 yaş arası: GENÇ
66-79 yaş arası: ORTA YAŞ
80-99 yaş arası: YAŞLI
Dolayısıyla 18 ve 65 yaş arasındaysanız genç olarak kabul edilmektesiniz. Bu yaş dilimlerini ekonomik olarak yorumlamak istersek, dünya yaşam ömrü uzamakta, bir başka açıdan ise emeklilik yaşı ilerlemekte. Eğer ki DSÖ kapsamında yaş aralıklarını kabul edersek, yaşlılık aşaması olarak değerlendirilen yaş 80  olduğundan Türkiye’de emeklilik yaşı 80 olması lazım. Ülkemizde ise emeklilikte yaş ortalaması 60-65 yaş aralığı. Dolayısıyla yapılan sınıflandırmadan yola çıktığımızda Türkiye’de insanların hemen hemen hepsi genç yaşta emekli olmakta.
İSTERSENİZ SİZE SORALIM 
Genç olarak mı tanımlanmak istersiniz? yoksa hayır erkenden yaşlı olarak tanımlayın beni hemen emekli olayım mı dersiniz. 
GELELİM ÜLKEMİZ NÜFUS DİNAMİKLERİNE 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 1 milyon 151 bin 115 kişi artarak, 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı. 
ERKEK VE KADIN NÜFUS DAĞILIMI NASIL? 
Erkek nüfus 41 milyon 721 bin 136 kişi olurken, kadın nüfus 41 milyon 433 bin 861 kişi oldu. Dolayısıyla toplam nüfusun yüzde 50,2'sini erkekler, yüzde 49,8'ini ise kadınlar oluşturdu. Kısaca şunu diyebiliriz; Türkiye’nin yarısını kadınlar diğer yarısını ise erkekler oluşturmakta.  Kadın ve erkek ilişkilerinde ise  birbirimize “elmanın bir yarısı ben iken, diğeri de sensin” desek hem hoş ve romantik hem de bilimsel konuşmuş oluruz.  
ASIL DİKKAT ÇEKİCİ DURUM İSE DRAMATİK
Tarım ülkesi olan Türkiye’yi konuşurken, tarım üretimini üstlenen köylümüzü de ayrı değerlendirmemiz lazım. Nüfus dinamiklerinden yola çıkarsak, köylerde ve beldelerde yaşayan köylülerimiz bu bağlamda bize bir fikir verecektir. Maalesef ki 2019 yılı istatistiklerine baktığımızda ülkemizde köy ve beldelerde yaşayanların oranı toplam nüfus içerisinde sadece yüzde 7,2. 
ÇALIŞMA ÇAĞI DAĞILIMINA BAKARSAK
Çalışma çağı olarak tanımlanan 15-64 yaş grubundaki nüfusun oranı, 2007 yılında yüzde 66,5 iken 2019 yılında yüzde 67,8'e yükseldi.  Geriye kalanlar ise çocuk yaş grubu ve 65 yaş ve üzeri yaş grubu olarak sınıflandırılmakta. Bu bağlamda, çocuk yaş grubu olarak tanımlanan 0-14 yaş grubundaki nüfusun oranı yüzde 26,4'ten yüzde 23,1'e gerilerken, 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı ise yüzde 7,1'den yüzde 9,1'e yükseldi.
EKONOMİNİN DİNAMİĞİ GENÇ NÜFUS 
Genç nüfus evet çok önemli ama esas kriter “nitelikli genç nüfus” olduğunun söylemek lazım. Bunun altını çizdikten sonra nüfus istatistiklerinden genç ve yaşlı nüfusun değerlendirmesini istatistiksel bağlamda ve nitelikten bağımsız olarak yapacağım. 
Demografik olarak yaşlı nüfusun artmasını iki temel ön koşulu var. Birincisi, doğum oranlarının azalması iken, bir diğeri ise ölüm hızının azalmasıdır. Ülkemiz hala genç nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülke olmasına rağmen, istatistikler bize gösteriyor ki yaşlı nüfus oranı  artmakta iken, genç nüfus oranı ise  azalmakta. 

SONUÇ: Rekabetteki en önemli üstünlük İnsan Kaynağıdır. İnsanın ise nerede yaşadığı, niteliği yaşı ve beklentileri ile iş hayatındaki geçirdiği dönem kendi içerisinde kalitenin diğer dinamiklerini oluşturmaktadır. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün