Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Koronavirüs ile tekrar anladıklarımız

23 Mart 2020 Pazartesi 01:29 Güncelleme : 23 Mart 2020 Pazartesi 01:29

Küresel ekonomik bağlamda koronavirüs süreci ile bazı konular dünya ekonomi sahnesinde ve elbette ki politik bağlamda da  kendini tekrar afişe etmiş oldu. 

ÖNCELİKLE ULUSLARARASI KURULUŞLAR 
Özellikle Ticaret Savaşları ile işlevsizliği afişe olan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) sonrasında bir diğer işlevsiz kurum ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) oldu. Koronavirüs sürecinde etkili bir yol izleyemeyen DSÖ, aynı zamanda aldığı geç kararlar ile koranavirüsün yayılmasında baş aktör olarak gözükmekte. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,  26 Şubat'ta, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 için "salgın (pandemi)" kelimesinin kullanılmasına karşı çıkarken,  aradan çok fazla zaman geçmeden  11 Mart tarihinde DSÖ Başkanı Ghebreyesus, bu sefer de Kovid-19’un küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak nitelendirilmesine karar verdiklerini açıkladı. Bu örneklerimiz hatalı ve gecikmeli bir yönetim sürecini ifade etse bile dünya ölçeğinde ortak bir politika oluşturamaması; DSÖ’nün işlevsizliğinin en önemli göstergesi olarak görülkmekte.


PEKİ YA IMF’YE NE  DEMELİ? 
Ticaret savaşlarından da önce itibar yitiren, 'ABD’nin maşası olarak girdiği ülkenin egemenlik haklarına müdahale' ile suçlanan ve bu algının oluşmasında da politikaları ile evet durum böyledir diyen IMF; son hareketi ile göz doldurmaya çalışsa bile, ABD’nin maşası olmaya devam ettiğini maalesef ki yine gösterdi... Nasıl mı? İtibar kurtarma operasyonda tarihinde ilk defa 1 trilyon dolarlık bir kredi açtıklarını ifade ederken, şubat ayından beri koronavirüs ile dağılmış olan İran’ın kredi talebine cevap vermemekte. Bu saatten sonra cevap verse bile ne yazar, diyelim ve geçelim.  
VİCDANSIZLIKTA BİR NUMARA 
Elbette ki, ABD birinci sırayı alırken, AB ise ikinci sırada burun farkıyla takip etmekte. Nasıl mı? Diye tekrar soralım. Öncelikle koronavirüs ile mücadele için  İran kendisine uygulanan ekonomik ambargoların kaldırılmasını talep eden ve her gün yüzlerce kayıp veren İran’a kayıtsız kalan ABD ile, göçmenler ile sınavında vicdansızlık örneğini Yunanistan özelinde tekrar gösteren AB, bu sefer kendi birliği içinde olan İtalya’nın yardım taleplerine bile cevap vermeyerek ne kadar aciz ve vicdansız bir birlik olduğunu tarih sahnesinde tekrar göstermiş oldu. 


BU SAATTEN SONRA 
Koronavirüs sürecini hem dünya hem de ülke olarak atlattıktan sonra umarım kimse bu ülkede “AB değerleri” söylemi ile ortalıkta nara atmaya devam etmez. Bunun farkına varan AB bile BREXIT süreci ile dağılma sürecine girdiğini ve AB’nin avam tabirle “Tabela Birliği” olduğunu maalesef ki bu illet virüs ile anlamış oldu. Koronavürüs sürecinin sonrası ilk gündemlerinden birinin AB’nin dağılma süreci olduğunun da altını çizmekte fayda var. 


SONUÇ : AB ve birlik içerisindeki ülkeler için söylenecek tek söz “Öküz öldü, ortaklık bitti.” Bizim AB ile söyleyeceğimiz tek söz ise “Kral Çıplak!” 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün