Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

E-İhracatçılar birliği kurulmalı mı?

12 Ekim 2020 Pazartesi 13:45 Güncelleme : 12 Ekim 2020 Pazartesi 13:45

Kavram karmaşasının yaşandığı bir ortamda, farklı görüşler doğru kavramlar üzerine oturmayınca fikirler yanlış da olsa havada uçuşup duruyor. O halde kavramların altını biraz dolduralım.

E-İHRACAT NE DEĞİLDİR?

İnternet ortamında bulmuş olduğun her yurtdışındaki müşteriye yapılan satış, e-ihracat değildir. Diğer bir ifadeyle uluslararası B2B portalları üzerinden bulduğun müşteriye veya farklı dijital ortamlarda bulduğun ve ödemeleri dış ticaretteki ödeme yöntemlerine göre tahsil ettiğin satışlar e ihracat değildir.

PEKİ “E-İHRACAT” NEDİR?

İnternet ortamında bulmuş olduğun veya firma olarak seni bulan tüketiciye veya firmaya internet ödeme kanalları (kredi kartı vb.) ile yurtdışına satış yaptığın ve genellikle düşük hacimli ve adet üzerine yapılan satışlardır.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Ülkemizde “E-ihracatın” genel özellikleri ;

 • Ağırlıklı olarak firma yerine son kullanıcıya satış yapılır

 • Ödeme sistemleri, site üzerinden elektronik ödeme araçları ile yapılır.

 • Yüklü hacimler olmadığı için gönderiler uluslararası taşıma firmaları yerine, kargo firmaları ile gerçekleştirilir.

 • Türkiye’de “e dış ticaret” ağırlıklı olarak ithalat ağırlıklıdır

 • Eğer mikro ihracat bağlamında ihracat yaparsanız. (onaylanmış kargo şirketleri tarafından Elektronik Gümrük Beyannamesi sizin adınıza düzenlenir ve gümrük firmalarına ekstradan para ödemezsiniz. Bu koşul; 15.000 Euro ve 300 kg aşmamak kaydıyla normal ihracat içinde geçerlidir)

 • E- İhracat bağlamında yapılan ihracat için İhracatçılar Birliğine üye olma zorunluluğu yoktur (yani herkes ihracat yapabilir)

NORMAL İHRACATIN GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 • İhracat yapmak için “İhracatçılar Birliğine” üye olmayan firmalar, ülkemizdeki mevzuat gereğince ihracat yapamazlar

 • İhracatçı Birlikleri üyelikleri için ihracatçılarımız; hem (Giriş Aidatı) için hem de yapılan her ihracat için (Nisbi Aidat) üzerinden İhracatçı Birliklerine para öderler.

 • İhracat yapılan her ürünün Gümrük Çıkış Beyannamesi düzenlenmesi gerekmektedir.(Gümrük müşavirlik firmasına ödenecek ücret ayrıca devletin bürokrasisi)

E-İHRACATÇI BİRLİKLERİ KURULSUN DEMEK İSE

 • Herkes ihracat yapamasın demektir. (İhracatçı Birliklerine üyelik şartı aranacak)

 • E-ihracat yapan ihracatçıların (ihracatçı Birliklerine yapacakları her ihracat için Nisbi aidat ödesin demektir.

 • E İhracatta bürokrasi artsın demektir.

İYİ NİYETLİ DÜŞÜNCELER

Her ne kadar iyi niyetli düşünceler olsa bile, içerik detayları bilinmeden yapılan açıklamalar sonuç itibariyle ihracatçılarımıza maddi külfet ve bürokrasi olarak dönebilir.

SONUÇ : Aslında “e-ihracatçılar birliğinin” kurulması bir yana ülkemizdeki ihracatçı Birliklerinin gerekliliği, etkinlikleri ve verimliliklerinin konuşulması ve masaya yatırılması gerekir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün