Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

E-İHRACAT 

27 Ocak 2020 Pazartesi 11:17 Güncelleme : 27 Ocak 2020 Pazartesi 11:17

“Elektronik ihracat” olarak ifade edilen “e-ihracat” belki de 2020 yılı ve sonrası için en trend kavramlarından birisi olma ve ihracatın tabana yayılması için devlet politikalarının oluşturulması konusundaki elzem konulardan birisi olacak. 

E-TİCARET Mİ? E-İHRACAT MI?
Aslında satış ve ihracat arasındaki fark e-ticaret ve e-ihracat arasında da var. Nasıl ki ülke içerisine yaptığınız ticaret sonucuna satış olarak adlandırıyor ve bu satış ülke sınırları dışında gerçekleştiğinde ihracat diyorsak, ülke içerisinde yapılan elektronik satışlara e-ticaret, bunun yurt dışına satılmasına ise e ihracat demekteyiz. 

B2B VE B2C NE DEMEK? 
Elektronik ortamlarda bir araya gelindiğinde, eğer ki bir firma ürününü başka bir firmaya satıyorsa buna B2B (işletmeden işletmeye) yok eğer bir firma bunu nihai tüketiciye satacaksa da bu modele de B2C (işletmeden tüketiciye) demekteyiz. 

ASIL KONU “MİKRO İHRACAT” 
Yukarıda bahsettiğim ihracatın tabana yayılması konusundaki en önemli devlet politikalarından birisi de halk arasında “mikro ihracat” olarak bilinen ve gümrük genel tebliğinde, hızlı kargo taşımacılığı ve ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) olarak adlandırılan mevzuat. Bu mevzuata göre devletimizin yetki verdiği kargo şirketleri (operatörler) taşımasını yapacakları firmaların gümrükleme işlemlerini (ETGB) düzenleyerek ihracat işlemlerini sonuçlandırabiliyorlar. 

MİKRO İHRACAT NE GİBİ İMKANLAR SAĞLIYOR? 
300 kg’dan az ve 15.000 Euro’dan düşük olma kaydıyla gerçek ve tüzel kişilerin herhangi bir gümrük müşaviri ile anlaşmadan ya da hizmet almadan gümrükleme işlemlerini ilgili kargo şirketi vasıtasıyla yaptırabiliyor. İhracatçı hem gümrük prosedürleri ile uğraşmıyor hem de ayrı bir gümrük müşavirine hizmet bedeli vermeden ihracatı yapabiliyor. Bu arada “mikro ihracat” hem B2B hem de B2C modelleri içinde gayet uygun. Diğer bir ifadeyle “e ihracat” için biçilmiş kaftan. 

MİKRO İHRACATTA SIKINTILAR VAR MI? 
Maalesef ki sahadan bu konu ile ilgili olumsuz geri dönüşler, miktarların çok olması neticesinde kargo şirketlerinin yetersiz kalması. Ne demek istiyorum? Özellikle 300 kg ve buna yakın miktarlar, kargo şirketleri tarafından uluslararası taşımalarda sıkıntı yaratabiliyor. Mikro ihracat kapsamında çalışacak olan ihracatçılara tavsiyem kısa vade içerisinde 25- 30 kg üzerini geçmeyecek gönderimlere göre planlama yapmaları yönünde olacaktır. 

PTT TRADE VE  E-İHRACAT
Geçen hafta içerisinde İzmir Ticaret Odasında (İZTO), PTT TRade ön bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bu kapsamda e ihracat üzerine benimde kısa bir konuşmam oldu ama esas konuya gelirsek; PTT AŞ alt markası olan PTT TRade olarak, e ihracat yapmak isteyen ihracatçılarımıza  hem B2B hem de B2C kapsamında yapabilecekleri detaylı olarak anlatıldı. Uluslararası bir B2B portalı olan PTT Trade’in bir an önce fiyatlandırmalarını yapması ve hizmete girmesi ile ihracatçı ve ihracatçı adaylarına bu hizmeti başlatmaları hem günümüz konjonktürüne hem de ihracatın tabana yayılması için önemli argümanların başında geleceğini düşünmekteyim. 

 E-İHRACATTAKİ DEVLET POLİTİKALARI 
Daha önceden de ifade ettiğim üzere “Mikro İhracat” ihracatın tabana ve ülkemiz geneline yayılması için devletimizin oluşturduğu önemli bir argüman, bir nevi (ETGB) ile ihracatçılarımız sübvanse edilmekte. Burada ikinci sübvanse konusu ise elbette ki ihracatçı veya ihracatçı adayı  firmalarımızın elektronik ortamlarda müşteri bulabilecekleri veya bulunabilecekleri B2B  e – pazaryerlerinden  alacakları hizmetlerin sübvanse  edilmesi iken, bir diğer önemli  konu ise unuttuğumuz bir saha olan kooperatiflerin desteklenmesi. Örneğin toplu üretime imkan veren kooperatifçilik ile bu kapsamda üretilen ürünlerin e ihracat ile pazarlanabilmesi için gerekli koşulların destekler kanalı ile verilmesi.  

SONUÇ: Günümüzde klasik ihracat pazarlaması kadar yeni model “e-ihracat” pazarlama tekniklerinin kullanılması rekabet için kaçınılmaz olmuştur. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün