Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

2019’da dış ticarette neler oldu?

30 Aralık 2019 Pazartesi 10:17 Güncelleme : 30 Aralık 2019 Pazartesi 10:17

Bugünkü yazımda, 2019 yılında dış ticaret bağlamında konuşulan veya resmi olarak karara bağlanan bazı konuları kısaca hatırlatmaya çalışacağım. 

BİRİ GÜMRÜK BİRLİĞİ Mİ DEDİ? 

Her sene olduğu gibi Gümrük Birliği güncellenmesi kısa bir sürede olsa yine gündeme geldi. Fakat klasikleşen konu maalesef ki yine söylemden öteye geçemedi. 2020’de gündeme gelinceye kadar başka neler oldu kısaca onlara göz atalım. 

MİKRO İHRACAT 

Halk arasında mikro ihracat olarak bilinen kargo (operatör) şirketlerinin gümrük beyannamelerini düzenleyebilecekleri ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) gönderimlerde hem miktar hem de değer olarak artırıma gidildi. Yeni düzenlemeye göre miktar 300 kg’a çıkartılırken, değer ise 15.000 Euro’ya kadar artırıldı. Ama sektörden ve ihracatçılarımızdan  gelen bilgilere göre belirli bir kg’dan sonra kargo işlemlerinin yapılamadığı yönünde ve  bu miktarın 300 kg ‘ın çok altında olduğu ifade edilmekte.  

KAMBİYO MEVZUATI 

Kur saldırılarının ardından kambiyo mevzuatında yapılan değişiklilerle ihracatçının mal bedellerini ülkeye getirme zorunluluğu getirilmişti. 31 Ağustos 2019 tarih ve 30874 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2019-32/55 No.’lu tebliğ ile daha önce bir yıla çıkarılan süre, altı ay daha uzatılarak 3 Mart 2020 tarihine kadar toplamda 18 ay süreyle uygulaması devam edilmesine karar verildi. Bu kapsamda ihracatçı firma, yurt dışına sattığı mal bedelinin % 80’nini 180 gün içerisinde ülkeye getirmek ve Türk Lirası’na çevirmek zorunda. 

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİK 

Ticaret Bakanlığı, dış ticaret istatistiklerinin hesaplanmasında değişikliğe yada genişlemeye giderek “Özel Ticaret Sistemi” ile birlikte “Genel Ticaret Sistemi”ne göre de dış ticaret istatistiklerini açıklamaya başladı. Şu an konuya uzak olanlar hatta maalesef yakın olanlar bile hesaplamadaki farklılıkları net olarak bilmemekle birlikte,  benim aklıma takılan ise, 2019 yılı ihracat rakamlarının resmi olarak hangi hesaplaya göre baz alınacağı (olması gereken elbette ki mevcut sistem olan ÖTS) 

İHRACAT ANA PLANI 

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan “İhracat Ana Planına” göre 17 tane hedef ülke, 5 tane de ana sektör belirlendi. Hedef ülkeler; ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili iken, hedef sektörler;  makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi olarak belirlendi. 

AH B2B SİTELERİ VAH B2B SİTELERİ 

Ticaret Bakanlığının “Pazara Giriş ve Pazar Araştırması” destekleri altında e-ticaret sitelerine üyelik destekleri, teşvik listesinde yer almasına rağmen uluslararası ticarete yönelik ve nihai tüketiciye yönelik olmayan ve Ticaret Bakanlığı’ndan ön onay almış olan  B2B  (Business to Business) / (İşletmeden İşletmeye) sitelerine üyelik giderlerine dair ödeme yapılmamakla birlikte, Ticaret Bakanlığı  dosya bile kabul etmemeye 2019 yılında da devam etti. Şaka gibi olan bu olayın çözümlenmesi beklenmekte. Eğer ki teşvik verilmiyorsa Ticaret Bakanlığı bu teşviki mevzuattan çıkarıp taahhüdünden vazgeçmeli yada hızlı bir şekilde başvuru dosyalarını kabul etmeli. 

SONUÇ: Ticaretin içi dışı olur mu? Olur ama içini sen söyle, dışını da ben söyleyeyim. 


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün