Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ufuk hocayla yeni destanlara

20 Haziran 2019 Perşembe 07:45 Güncelleme : 20 Haziran 2019 Perşembe 07:45

Basketbolda 4 yıl önce bugün şampiyonluğunu ilan eden Pınar Karşıyaka, geçen yıllar içinde eski tablosundan çok uzak bir görüntü verdi. Sadece 4 yıl önce Banvit, Fenerbahçe ve Anadolu Efes gibi yüksek bütçeli takımları dar ve mütevazi bir kadrosuyla geride bırakıp şampiyonluğa ulaşan Pınar Karşıyaka’dan şimdilerde yeller esiyor…
Dört yıl önce bugünlerde Coach Ufuk Sarıca öndeliğinde 28 yıl sonra gelen şampiyonluğun hikayesini yazıyorduk. Çalışılarak, inanılarak, kazanılan şampiyonluk bir rüyanın eseriydi. Şube başkanından malzemecisine kadar övgüler düzdüğümüz o takım maddi sıkıntılarla boğuşup dağılınca rüya da sona erdi. Önce Ufuk hocanın ardından da oyuncuların tek tek ayrılmasıyla Pınar Karşıyaka gücünü kaybetti, adeta eridi bitti!
Basketbolda kendisinden kat be kat bütçeli Fenerbahçe, Anadolu Efes gibi devleri deviren Karşıyaka o günlerde altyapısından bir ya da iki oyuncuyu yetiştirebilmiş olsaydı bugünkü A takımda da bu isimleri izliyor olabilirdik. Ancak o da olmayınca adı sanı belli olmayan oyuncuları izlemeye mecbur kaldık.
Ufuk hocadan sonra istediği coachu bir türlü bulamayan, kulüple, taraftarla o sinerjiyi yakalayamayan diğer coachlarda dolayısıyla başarılı olamadı. 
Bir dönem Euroleauge’de devleri sahasında konuk eden Pınar Karşıyaka, artık adını sanını bilmediğimiz kulüplerle Avrupa Kupası maçları oynamaya başladı. Hem ligde hem Avrupa’da kötü bir sezon geçiren, yeşil kırmızıların 4 yıl içinde böyle bir ivme kaybetmesi Türk basketbolu adına bir kayıp.
Camiasıyla, taraftarıyla basketbol kültürüne sahip bir kulübün yeniden ayağa kalkması için yeni bir sinerjiye ihtiyaç vardı. Onun da ilk adımı gerçekleşti…
Pınar Karşıyaka, kendisini 4 yıl önce şampiyon yapan Coach Ufuk Sarıca ile dün öğle saatlerinde prensipte anlaştı. A Milli takımın hocalığıyla birlikte Pınar Karşıyaka’nın da başında olacak Ufuk hocanın yeniden gelişinin bile duyulması heyecana yol açtı.
Oyuncu ve coach vizyonunu üst seviyeye çıkarmadıkça Pınar Karşıyaka’nın yeni başarılara imza atması çok zordu.Ufuk hocanın gelişiyle teknik adam sorunu çözüldü. Şimdi sırada yapılacak 4-5 doğru transfer var. Eğer onlar da gerçekleşebilirse, tarih yeniden yazılabilir.  
Basketbol kültürüne sahip bir kulübe 28 yıl önce bugün şampiyonluğu yaşatan Ufuk hocanın da Karşıyaka’yla özel bir bağı vardı. Hem Kaf Sin Kaf hem Ufuk hoca için yeni destanlar yazma zamanı geldi.
Bu birlikteliği yeniden sağlayan Yaşar Holding ve Başkan Turgay Büyükkarcı da daha sezon öncesinde doğru bir işe imza atmış oldu.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün