Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Tire stadının kötü kaderi

11 Ekim 2019 Cuma 10:07 Güncelleme : 11 Ekim 2019 Cuma 10:07

Sonkaleizmir.com haber sitesinden Abdullah Çelebi geçen hafta güzel bir habere imza attı. Haberde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Belediyesi işbirliğinde yaklaşık 70 milyon TL liraya inşa edilen Tire Gazi Mustafa Kemal Stadı’nın kapandığı vurgulanıyordu.
Tire 1922 Spor Kulübü'nün Bucaspor Başkanı Cihan Aktaş'a devredilmesi ile UEFA standartlarındaki 15 bin kişilik stadın sahipsiz kaldığı, Aktaş'ın Tire 1922'yi Buca'ya taşımasının ardından artık hiçbir kulübün maçlarını oynamadığı stadın giriş kapılarına da kilit vurulduğunu da öğrenmiş olduk…
Maalesef ülkemizde yapılan yanlış yatırımların harcamaları hepimizin cebinden çıkıyor. İzmir futbol gündemini 10 yıldan bu yana meşgul eden stat problemini Tire’ye stat yaparak çözmeye çalışan dönemin büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu şimdilerde ne düşünüyordur gerçekten merak ediyorum? Sanırım bu haber yayınlandıktan sonra birçok İzmirli futbolsever kendisinin kulaklarını çınlatmıştır!
İzmir’de yaşayan ve yıllarını bu sektöre harcamış birbirinden değerli gazetecilerin yıllarca vurguladığı ‘Kent içinde stat olmalı. Tire stadı çok uzak, kulüpler tarafından tercih edilmeyecek’ söylemi üzülerek gerçek oldu. 
Gerek Kocaoğlu, gerekse bürokratları anlamsız bir inadın içine girerek Karşıyaka Stadı’nın yapılmasına taş koyarken kent merkezinin 100 km uzağına 70 milyon lira harcayarak yaptıkları statta kaç maç oynandığına, kaç seyircinin maçları izlemeye geldiğine bi zahmet araştırıversinler. 
Hepimizin verdiği vergileri bu kadar sorumsuzca kullanarak, inat uğruna yapılan bi yatırımın atıl hale gelmesi de yürekleri dağlıyor. Bir futbolsever olarak Tirespor’un bu süreçte büyümesini ve üst liglerde oynamasını beklerken onların da amatöre uzanan yolculuğu stadın kullanılmamasında bir başka neden oldu… Ancak asıl hata yanlış yere yapılan yanlış yatırımdaydı.
İzmir merkezinde onca spor alanı varken, hangi akılla kentin 100 km uzağına bir çuval para harcayarak stat yapıp orada tribünlerin dolmasını beklemek, nasıl bir spor kafasıdır gerçekten hayret verici.  
Keşke buraya yapılan yatırıma izin veren o dönemin bürokratları Karşıyaka Stadına izin vermiş olsalardı, bugün Karşıyaka’nın da adına yakışır bir stadı olacaktı. Bu arada kaplumbağa hızında inşaatı devam eden Alsancak Stadı’nda da inşaatın bitmesini dört gözle beklemekteyiz. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün