Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sağlık, şampiyonluklardan daha değerlidir

19 Mart 2020 Perşembe 10:11 Güncelleme : 19 Mart 2020 Perşembe 10:11

Virüs belasıyla boğuşan dünyamızda zor günler geçiriyoruz. Çin’den başlayıp,  İran’dan sonra tüm Avrupa’yı etkisi altına alan “Corona Virisü” sportif branşları da vurdu. Futboldan, basketbola, tenisten diğer branşlara kadar birçok lig ve büyük organizasyon iptal oldu.
Futbolda Avrupa’nın önde gelen ülkeleri yaşanan virüs tehlikesine karşı liglerini tatil ederken, EURO 2020 organizasyonu 1 yıl ertelenirken, ülkemiz federasyonunun maçları ertelemeyip seyircisiz oynatma kararı tam anlamıyla “skandaldı”…
Seyircisiz oynanan maçlar arasında olan Galatasaray-Beşiktaş derbisi bile tatsız tutsuz bir derbi olarak tarihteki yerini aldı. Derbi sonrasında teknik adamlardan tutun da oyunculara kadar herkes verilen oynama karara haklı olarak isyan etti. Maçların oynanmasını beinsport mu istedi TFF’mi istedi bilinmez ama böyle oynanacağına hiç oynanmasın dahi iyiydi.  
İnsan sağlığının sportif sonuçlardan ya da şampiyonluktan daha önemli olduğu günleri yaşıyoruz. 
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası 2021'e bırakılmışken,  Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası, THY Euroleuge ileri bir tarihe ertelenmişken, Avrupa'nın dört bir yanında futbol ligleri rafa kaldırılmışken, Türkiye Futbol Federasyonunun maçları seyircisiz oynatmakta direnmesine bir anlam bulunamıyor. 
O maçlarda oynayan sporcuların, kulübede oturan teknik adamların, görevli basın mensuplarının sağlığına olası kötü bir senaryonun olması durumunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bunun sorumlusu olacak mı?
Üstelik seyircisiz oynansın dediğiniz maçlarda protokol tribünü dolup taşarken, naklen yayın ekiplerinden tutun da foto muhabirlerine kadar basın mensupları işlerini yapmaya çalışırken sağlıklı bir ortamın nasıl olduğunu TFF’nin açıklaması lazım?
Avrupa'da 5 büyük ligin iptalinin 4 milyar Euro'nun üzerinde bir fatura ortaya çıkardığını biliyoruz. Süper Lig'de ise kulüplerin 15 milyar dolara yakın gideri var. En önemli kaynak ise yayın gelirleri. Ancak şu süreçte insan sağlığının paradan daha değerli olduğu günleri yaşıyoruz.
Sadece futbol değil, Türkiye’deki tüm sportif faaliyetlerin acilen süreç normale dönene kadar ertelenmesi gerekiyor. Sporcusundan hakemine, antrenöründen yöneticisine, basın mensubundan statlardaki top toplayıcısına kadar risklerin barındığı bir ortamda ne alınan sonuçların ne şampiyonlukların bir önemi var. İnsan sağlığı bir kupadan ya da yapacağınız reytinglerden daha değerlidir. İnsanlara evinizde oturun deyip, statlarda, salonlarda maçları oynatan zihniyetin virüsle ne derece mücadeleci olduğu da tartışılır.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün