Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Mecburi model değişimi!

28 Mayıs 2020 Perşembe 01:13 Güncelleme : 28 Mayıs 2020 Perşembe 01:13

Korona virüs etkilerinin azalmaya başladığı günleri nihayet yaşamaya başladık. Dünyada birçok ülkede normalleşme adımları atılmaya devam ediyor. Yavaş yavaş insanlar sokağa çıkmaya, restoran ve kafeler de açılmaya başladı. Almanya’da ligler kaldığı yerden tekrar başlarken, diğer ülkeler de haziran ayında maçları yeniden başlatmanın hesaplarını yapıyor…

Mart ayından beri oynanmayan liglerin ardından ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşayan kulüplerimizin geleceği ise belirsiz. Türkiye’nin sayılı zenginlerinden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, yaptığı açıklamada virüsün kulüplere yapacağı ekonomik etkileri gelecek sezon hissedeceklerini söylemiş. Koç, “Er ya da geç bu süreç geride kalacak. Arkasında bir tahribat bırakacak. Genel ve spor ekonomisinde sorunlar olacak. Yapabilecek çok şey var. El ele verip acilen uzun vadeli, sürdürülebilir tedbirler almamız gerekiyor. Spor ekonomisi açısından benim düşüncem olumsuz etkileri önümüzdeki sezon göreceğimiz. Sponsorların durumlarını neler olacağı, ne kadar kombine, maç bilet satacağı emin değiliz. Maçların seyircili-seyircisiz olacağı belli değil. Yayıncı kuruluşu ile yaşananlar var. Spor ekonomisi de ister istemez etkilenecek. Bunların sonuçları da yaşayıp göreceğiz.” derken şimdiden herkesi uyarmış…

Yani hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demiş başkan…

Yıllardır, saçma sapan yabancı oyunculara milyon euroları dağıtan kulüplerin elleri artık bu pandemi sonrasında eskisi gibi açık olmayacak.Kulüplerinpahalı yıldız transferler yapmaları artık kolay olmayacak. Tabi ki her şerden bir hayır çıkarmış dedikleri bu olsa gerek!

Kulüpler de yaşanan ekonomik bu girdaptan çıkmanın yollarını aramaya başladı.Bu süreç sonrasında ekonomik şartları değişen kulüplerimizinaltyapının önemini daha da anlamış olacaklarını umuyorum.

Yıllarca yetiştirip her alanda oyuncusunu besleyen kulüplerin bu süreçten daha az hasarla çıkacağı bir gerçek. İzmir’de Altınordu’nun yıllardır yaptığı yatırımı artık Türkiye’de birçok kulüp zorunlu şartlardan dolayı yapmak zorunda kalacak.

Önce büyütüp o oyuncuyu sadece saha içinde değil saha dışında da iyi bir birey yapmak için çalışan Altınordu gibi kulüplerin sayısı arttıkça hem gençlerimiz daha çok oynama şansı bulacak hem de kulüplerimiz sağlam bir ekonomik yapıya kavuşacak.

Yıllardır adını sanını bilmediğimiz onca yabancı oyuncuya; hatta bazı yerli oyunculara bolca paraları ödeyen kulüplerimiz belki şu süreç sonrasında kendilerine çeki düzen verirler de bi şeyler düzelir.

Korona sonrasında dünyada birçok şeyin değişeceği gibi kulüplerin de sermaye yapıları, hedefleri, altyapıya verecekleri destek de değişecek. Kısacası birçok kulüpte ister istemez mecburi model değişimi yaşanacak.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün