Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Korona’nın oyuna etkisi

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:08 Güncelleme : 21 Mayıs 2020 Perşembe 12:08

Korona virüsünün etkilerinin azaldığı şu günlerde tedbirler aynı şekilde devam ediyor. Sosyal mesafe, maske ve izole hayatın yaşamımıza getirdiği tüm yeniliklere alıştık. Sokağa çıkma yasakları da artık sıradan bir hal aldı hepimiz için…

Herkesin tüm dileği bir an önce şu virüs belasından kurtulup normal hayata geri dönebilmek. Bilim adamlarına göre bu biraz zaman alacak olsa da süreç bir süre daha maskeli ve tedbirli şekilde geçeceğe benziyor.

Sportif faaliyetlerin de durduğu süreç sonrasında Avrupa’da bazı ülkeler futbol sezonunu sonlandırdı, bazıları ise ligleri oynatarak sonlandıracağını açıkladı. Almanya Futbol Federasyonu da geçtiğimiz hafta sonunda maçları yeniden başlattı. Seyircisiz oynanan maçlarda dikkat çeken olaylar da vardı. Ligdeki konumu şampiyonluk, Avrupa Kupası ya da düşme tehlikesinde olmayan orta sıradaki takımların maçlardaki performanslarının çok da iyi olmadığını gördük. Yani ligde bir iddiası olmayan takımlar oynadığı maçta kendisini sıkmadan rahat bir oyun sergiledi.

Şampiyonluk iddiasındaki takımlar ise kolay ve rahat galibiyetlere imza attılar. Kısacası takımlar ligdeki pozisyonlarına göre artık daha sertler ya da maçı hiç önemsemiyorlar.

Türkiye liginde de sezonu tamamlamak isteyen federasyon böylesi bir tabloyla karşılaşacak. Küme düşme ya da şampiyonluk iddiası olmayan takımlar kazasız belasız şu sezon bitsin de kurtulsak niyetinde sahaya çıkacak. Bu da iddiası ve hedefi olan takımların kolay galibiyet almasına yol açacak.

Şimdi; bu yorum karşısında “Takımlar galibiyet halinde iyi para alıyor ama…” şeklinde bir cevap gelebilir ama öylesi olağanüstü bir süreçten geçiliyor ki; özellikle ligde bir iddiası kalmamış takımların futbolcularının bir de yaz sıcaklarında üstün performans sergilemesini beklemek fazla iyimserlik olacak.

Kısacası; korona virüsü sonrasında kalan maçlarda takımların oyun anlayışlarından tutun da maçlarakonsantre olmalarına kadar birçok etkiye neden olacak.Bazı futbolcuların eskisinden çok uzakta performans sergileyecek olması kimseyi şaşırtmasın.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün