Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Dengeler değişti

9 Temmuz 2020 Perşembe 00:36 Güncelleme : 9 Temmuz 2020 Perşembe 00:36

Korona virüsün etkisini ekonomik olarak her geçen daha fazla hissettiğimiz dönemde birçok sektör gibi kulüpler de girdapta boğuşuyor. Basketbol, voleybol ve daha birçok spor organizasyonu Mart ayından beri oynanmazken, futbolda ise sadece Süper Lig ve TFF 1. Lig maçları gerek yayıncı kuruluşun isteği gerekse federasyonun talebiyle oynanmaya devam ediyor.

Mart ayından beri oynanmayan liglerin ardından yeniden başlayan futbol sezonunda izlediğimiz seyircisiz futbolun ne kadar da zevksiz olduğunu gördük. Tribün coşkusunun olmadığı futbol maçlarının ne kadar da tatsız tuzsuz olduğunu izledik…

Kulüplerin ise tribün gelirlerinden mahrum kaldığı süreçte gelirlerinde de büyük azalmalar oldu. Sadece tribün gelirini kaybeden kulüplerin önümüzdeki sezon sponsor bulma ve iyi gelir elde etme konusunda da sıkıntı yaşayacağı bir gerçek.

Bu da artık ister istemez bazı dengeleri değiştirecek!

Ayağını sağlam basan, doğu harcamalara imza atan, saçma sapan transferlere milyon dolarları harcamayan kulüpler süreçten daha az hasarla çıkacak. Planlamasını, ekonomik stratejisini iyi yapmayan kulüpler ise borç batağında çırpınacak.

Ekonomik borç batağında çırpınan birçok kulübü birkaç yıl sonrasında alt liglerde izleyebiliriz. Korona salgını sonrasında futbolda kulüplerdeki gelir ve gider tablosunda farklar daha da açıldı.

Yıllardır adını sanını bilmediğimiz onca yabancı oyuncuya; hatta bazı yerli oyunculara bolca paraları ödeyen kulüplerimiz belki şu süreç sonrasında kendilerine çeki düzen verirler de bi şeyler düzelir. Ancak bu kısa vadede o kadar da kolaya benzemiyor!

Korona sonrasında dünyada birçok şeyin değişeceği gibi kulüplerin de sermaye yapıları, hedefleri, altyapıya verecekleri destek de değişecek. Kısacası şimdiye kadar büyük tabir ettiğimiz bazı kulüplerin önümüzdeki yıllarda farklı konumlarda izleyeceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün