Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Çözüm altyapılarda

4 Temmuz 2019 Perşembe 07:10 Güncelleme : 4 Temmuz 2019 Perşembe 07:10

Yazın sıcak günlerinde kulüpler transfer piyasasında futbolcu avını sürdürüyor. Döviz kurundaki yükseliş ve ekonomik daralmalar sonrasında kulüpler birliği yayıncı kuruluşla birlikte Futbol Federasyonu temsilcileri bir araya gelerek kulüplerin ekonomisini masaya yatırdı. 
Yıllardır sorumsuzca yapılan transferler sonrasında borçlanan kulüpler artık zor durumda. Büyük kulüp diye nitelendirilen Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın milyarlarca lira borcu bulunuyor.  Altyapıya yeterince destek vermeyen ve oyuncu satışından istediği geliri elde edemeyen kulüpler iflasa doğru sürükleniyor.
Fenerbahçe’nin geçen sezon için Slimani, Benzia ve Frey için harcağı paranın yaklaşık 10 milyon Euro olması gelinen tablonun küçücük bir göstergesi. Saçma sapan oyunculara milyon Euroları verip sonra televizyonlardan yardım kampanyaları düzenlemek de ne derece doğru ne derece günümüze uygun tartışılır!
Türkiye gibi ekonomik kırılganlıklar üzerine kurulmuş sistemlerde futbol piyasasının bu süreçten etkilenmemesi imkansız. Doğru planlama yapılmadan transferler sonrasında bugün birçok kulübümüz battı ya da batıyor… Karşıyaka, Eskişehirspor, Sakaryaspor, Kocaelispor, Manisaspor, Bucaspor, Gaziantepspor ve daha niceleri bu sistemin kurbanı olmuş kulüpler…
Altyapı ve kendi değerleriyle bir seviyeye gelmiş Ajax başta olmak üzere Avrupa’nın birçok kulübü gelir gider dengeleriyle beraber oyuncu yetiştirip satarak ayakta kalıyor.  
Altınordu’nun İzmir’de yaptığı uygulamanın benzerini mecburen uygulayan Karşıyaka’da kendi yetiştirdiği değerleriyle ayakta kalıyor.
Futbol dünyasında ayakta kalmanın ve ekonomik olarak güçlü olabilmek yolu oyuncu yetiştirmek ve iyi fiyatlara satışı gerçekleştirmeden geçmekte. Bunun da en önemli kriteri altyapılara önemin verilmesinden geçiyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün