Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ben yaptım oldu!

6 Ağustos 2020 Perşembe 00:00 Güncelleme : 6 Ağustos 2020 Perşembe 00:00

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) , Kulüpler Birliği'nin “tavsiye” kararı sonrası geride kalan 2019/20 sezonunda düşmeyi kaldırdı. Neresinden bakarsanız bakın TFF resmen oynanmış ve bitmiş oyunun kuralını değiştirdi. Zorlu bir sezonun ardından hak ederek ligde kalmayı başarmış takımların emeklerine saygı göstermeden masa başında alınmış skandal bir karara imza atan TFF yönetim kurulu tarihe de geçmiş oldu.

Koronavirüs salgını sonrasında maçları oynatarak skandala imza atan, sonrasında ise geç de olsa yaptığı yanlışı anlayarak maçları iptal eden federasyonun, cesur olup o zaman açıklaması gereken kararı ligler bittikten sonra açıklaması tam anlamıyla bir eyyamcılık örneği…

Haftalardır kötü oynayan üst üste maç kaybeden Malatya, Kayseri ve Ankaragücü’ne yapılan bu jest, pandemi salgını bahane edilerek verilmesi de skandal derecesinde.

Hepimiz biliyoruz ki; pandemi döneminde her takım eşit şekilde mağduriyet yaşadı ve ligin bitiminde de üç takım sportif bir yarışma sonrası ligden düştü. Ancak düşenler bunu kabul etmeyerek “bir şehrin kaderi” gibi safsatalarla, yaptıkları baskılarla hem Kulüpler Birliği hem de TFF'nin adeta bileğini büktüler. Bu kararın ne TFF'nin ne de Kulüpler Birliği'nin iradesi ile alınmadığını düşünenlerdenim.

Tamamen şirin gözükmek için alınan politik bu karara yayıncı kuruluşunda tepkili olduğunu duyduk. Bu karardaki amacın maç sayısını dolayısıyla gelirleri arttırmak olduğu söyleniyor! Ancak Digiturk Spor İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Saad Saleh Al-Hudaifi, kararın hemen akabinde yaptığı açıklamada bunun böyle olmadığını çok net şekilde ortaya koydu. İngiltere'de sezonda 380 maçın yalnızca 200'ü canlı yayınlanırken Türkiye'de hem illegal yayınların fazlalığı hem de üye sayısının azlığı maliyetleri artırırken maç sayısını çoğaltmanın gelirleri arttıracağına inanmak nasıl bir düşüncenin ürünü bilemiyorum. TFF bu karar sonrası sadece seyredilmeyen maç sayısını arttırdı o kadar.

Neticede; uygar ülkelerde bu tip kararlar oynanan sezon üzerinden alınmaz. Eğer örneğin ligdeki takım sayısını arttırmak istiyorsanız bunu deklare eder ve yeni oynanacak sezonda herkesin ne olduğunu bilerek eşit şartlarda oynadığı bir lig düzenlersiniz. Keza, yabancı yasağı konusu da oldu bittiye getirilemez. Ama bizim futbol ve spor düzenimiz maalesef hep “ben yaptım oldu” üzerine kurulu.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün