Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Avrupa’ya gidenlerin sayısı artmalı

8 Ağustos 2019 Perşembe 08:35 Güncelleme : 8 Ağustos 2019 Perşembe 08:35

Futbolda yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala takımların kadrolarına takviye çabaları da sürüyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’da gelenlerin ve gidenlerin hızla yer değiştirdiği kulüplerimizde Anadolu kulüpleri de kadrolarını güçlendirme çabasında…
Kulüplerimizin kadrolarına yaptıkları transferlerin bütçelerine ne derece yük verdiği ve nasıl bir transfer politikasını izledikleri gerçekten araştırılması gereken bir konu. Başkan ve yönetim kurulunun yaptığı sorumsuz transferlerin faturasını kulüplerimiz elbet bir gün ödüyor…
Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Türk kulüpleri borçlarıyla, her geçen yıl daha da daralan bütçelerle başarılı olmanın yolu ararken birkaç kulüp dışında altyapısına değer veren kulüp maalesef bulunmuyor.
Günümüz ekonomik koşullarında kendi altyapısından oyuncu yetiştiremeyen o isimleri A takımda oynatma başarısına ulaşamayan takımların uzun süreli başarılara imza atması da zor görünüyor.
Avrupa’da Ajax’ın yaptığı örneği birçok Avrupa kulübü uygulamaya çalışsa da bu sabır gerektiren ve uzun süreli bir projenin sonucu.
Türkiye’de her yıl kulüplerimizin borç rakamları büyürken, yapılan onlarca sorumsuz transfer alınan saçma sapan oyuncular kulüpleri çıkmaza sürüklüyor.
Fenerbahçe’nin geçen yıl sadece Benzia, Slimani ve Frey üçlüsü için yaklaşık 10 milyon Euro harcaması bile tablonun karamsarlığını göstermekte. Şampiyonluğa oynayacağım diye alınan üç çok kötü transferin açtığı borç yükü takımlara biraz daha kambur yapmakta.
Türk futbolunun çıkış yolu yetiştirip yarattığı genç yetenekleri Avrupa piyasasına sürmekten geçiyor. Altınordu’dan yetişen Çağlar ve Cengiz, Trabzon’dan Lille’e giden Yusuf, Beşiktaş’tan rekor bir ücretle Everton’a giden Cenk Tosun örneklerini çoğaltabilirsek kulüplerimiz bir nebze de olsa rahat nefes alacaktır. 
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün