;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ VE EKONOMİ...

30 Haziran 2018 Cumartesi 22:27 Güncelleme : 30 Haziran 2018 Cumartesi 22:27

 

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde görev alacak olan üst düzey bürokratlar, Cumhurbaşkanı ile 5 yıllık süre için gelip görev yapacaklar.

Üst düzey görevlere getirilecek bu kişiler sadece kamudan değil, belirlenen şartları taşımaları kaydıyla, özel sektörden de seçilebilecek.

Özel sektördeki CEO istihdamı prensibiyle çalışması planlanan bu kadrodaki isimlere ‘’özel maaş ve haklar’’  belirlenecek. Bu kişilerin müşavir olarak kızağa alınması ve kamuda istihdam etmeye devam edilmeleri söz konusu olmayacak.

Başbakanlığa bağlı kuruluşlar ve ilgili birimler ise yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı’na devredilecek veya ortadan kaldırılacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun görevlerini Devlet Denetleme Kurulu üstlenecek veya bu iki kurumu içine alan yeni bir yapı oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği kaldırılacağı için Başbakanlık Müsteşarlığı’na benzer bir yapı Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulacak.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyor. Bürokrasiye özel sektörde olduğu gibi hız kazandırılması hedefleniyor.

Daha önce bakanlıklarca hazırlanan bütçe artık Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanarak meclise sunulacak.

Hazine ile Maliye birleşecek. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı ofisler olacak.

Ekonomiyle ilgili bakanlıkların üçe indirilmesi planlanıyor. Bu bakanlıklara, uluslararası piyasaların tanıdığı ve güvendiği isimlerin atanması, Türkiye’nin kredibilitesini de artıracaktır.

Çünkü, piyasalar yeni sisteme bir süre için kredi açarak, alınacak kararların piyasa dostu olup olmadığına bakarlar.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün