Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ VE ALTIN STANDARDI…

20 Mayıs 2018 Pazar 09:17 Güncelleme : 20 Mayıs 2018 Pazar 09:17

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ VE ALTIN STANDARDI…

Altın standardı sistemi, bir ülkenin para biriminin değerinin altına endekslendiği parasal bir sistemdir. Altın standardıyla, ülkeler paralarını sabit miktarda altına eşitlemektedir. Altın standardı sistemini kullanan ülke, altının fiyatını sabitler ve bu fiyat üzerinden altın alım satımı gerçekleştirir.

Altın standardı, varlığını 1971’e kadar sürdürebildi  ancak şu an dünyada kullanılmıyor.

Altın standardının yerini kaydi para aldı. Örneğin ABD için kaydi para Dolar iken, Avrupa Birliği için Euro, Türkiye için Türk lirasıdır.

Altın standardının en önemli özelliği para basmayı ülkelerin kontrolüne bırakmamasıdır. Altının miktarı sınırlı olduğundan dolayı, bu sistemde ekonomi yönetimleri enflasyon ile mücadele etmek için basit ve etkili bir yol izleyebilirler.

Altın standardında, ülkenin para birimi altının değerine endekslenir. Kaydi para sisteminde ise para birimi hiçbir hammaddenin değerine göre endekslenmez. Bunun yerine, şimdi olduğu gibi serbest piyasada, değerinin diğer para birimlerine karşı değer kazanıp kaybetmesine izin verilir.

Serbest piyasa sisteminde altını da tıpkı euro, dolar ve sterlin gibi bir para birimi olarak görmek gerekir.

Altını bir para birimi olarak görmek ve altın ile işlemler yapmak ekonomi ve para birimiyle alakalı riskleri de azaltabilir.

Şimdi dünyada ana rezerv para birimi ABD Doları; doların yükselişi bizim gibi ülkelerin para birimlerini, dolayısıyla finansal istikrarını olumsuz etkiliyor. ABD ise doları basmakta, dünya üzerindeki dolaşımını belirlemekte serbest. Parası altın gibi kıymetli maden standardına da bağlı değil.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1944 yılı Temmuz ayında,  Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletinin Bretton Woods kasabasında 44 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen konferans uluslararası ödemelerde kullanılacak yeni bir sistem geliştirilmişti. 

 

Bretton Woods anlaşması ile Dolar, altına dönüşebilen tek para birimi olarak kabul edilmiş ve 1 ons altın 35 dolar olacak şekilde düzenlenmişti. Amerika Birleşik Devletleri dış talep olduğunda doları bu tutar karşılığında altına çevirmeyi kabul etmişti. Diğer ülke birimlerinin değeri de dolar göre belirlenecekti.

 

Bu sistem ancak 1971 yılına kadar devam edebilmiş ve ABD, ekonomik güçlükler nedeniyle doların altına dönüştürülebilirliğini kaldırdı.

Ardından da uluslararası para sisteminde kriz çıktı.

 

Bence uluslararası para sistemini düzenleyici yeni bir anlaşmaya gerek var;  çünkü dolar gelişmekte olan bizim gibi ülkelerin aleyhine işlemeye başladı.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün