Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bir yıldız doğuyor 'STAR Rafineri'

26 Ekim 2018 Cuma 07:30 Güncelleme : 26 Ekim 2018 Cuma 07:30

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından 6,3 milyar dolara inşa edilen STAR Rafineri’nin açılışı gerçekleştirildi.

STAR Rafineri, tek noktaya yapılan en büyük yatırım olmasının yanında, mühendislik tasarımı aşamasında, çevrenin bir bütün olarak en iyi şekilde korunmasını sağlamak amacıyla, ekonomik olarak uygulanabilecek en ileri teknolojiler ve bunların uygulanış biçimleri anlamına gelen “En İyi Mevcut Teknikleri” esas alıyor.

STAR Rafineri, inşaatın en yoğun olduğu dönemde 3.000’den fazlası mühendis, 14 ülkeden 19.500 kişiye istihdam sağladı.

İzmir-Aliağa'da açılan Star Rafinerisi, Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi .  

Böylece, şirketin gelecek dönemde 2 milyar doları bulması beklenen yeni yatırımları, hızlıca ve bürokratik engellere takılmadan gerçekleşebilecek. "Endüstri Bölgesi" olduğu için mevcut ve yeni yatırımların tüm süreçleri ve izinleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca takip edilecek.

Yatırımcı dostu endüstri bölgeleri, ilgili kurumların görüşleri alındıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teklifiyle, Cumhurbaşkanlığınca ilan ediliyor. Yatırımcılara özellikle bürokrasinin azaltılması anlamında bir çok avantaj sağlıyor.

Star rafinerisi yılda yaklaşık 10 milyon ton, yani günde 200 bin varil ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak.  Star Rafinerisinin üreteceği dizel, jet yakıtı, nafta, LPG ve petro kok ürünleri, dış ticaret açığımızı yıllık 1.5 milyar dolar azaltacak.  

Türkiye, petrol ya da doğalgaz zengini bir ülke değil. Onları ithal ediyoruz. Ancak, petrol ve doğalgaz üreten ülkelerle, batılı tüketiciler arasında stratejik bir yerleşime sahibiz yani ‘’doğal bir enerji köprüsü’’ konumundayız.

Star bibi rafineriler, Türkiye’nin enerji köprüsü olma özelliğini daha da güçlendirecektir.

İzmir, Aliağa, Çandarlı gibi limanlarımız, bu türden rafinerilerle  enerji ve lojistik merkez olma yönünde ilerliyorlar.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün