Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

YAP BOZ

3 Nisan 2017 Pazartesi 08:55 Güncelleme : 3 Nisan 2017 Pazartesi 08:55


Milli eğitim politikamızda yepyeni kararlar alındı. Bakanlığın yapmış olduğu araştırmalar neticesinde, 2004-2005 öğretim yılında uygulanmasına başlanan ilk okuma eğitimindeki bitişik eğik el yazısından vazgeçiliyor. Bunun yerine, dik temel harflerle okuma yazma eğitimine geri dönülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı gelen şikayetler ve talepler sonucu, son 1 yıl içerisinde, el yazısıyla ilgili kapsamlı araştırmalar yapmış. Öncelikle öğretmenlerin görüşlerini almış. Öğrencilerin becerileri ve bu yazıya yatkınlıklarını da incelendikten sonra, dünyadaki el yazısı uygulamalarıyla karşılaştırmalar yapmış.

Milli Eğitim Bakanlığının müfredat taslaklarını kamuoyu görüşüne açmasının ardından en fazla görüş "el yazısı" konusunda gelmiş. Türkçe dersine gelen 8 bine yakın görüşün yaklaşık 6 bininin yazı biçimi öğretimine dair olduğu, bitişik eğik el yazısının ilkokul birinci sınıflarda uygulanmasının değiştirilmesini isteyenlerin oranının yüzde 99,3 olduğu ortaya çıkmış.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine kocaman bir "günaydın" demek istiyorum. Bu işte bir terslik yok mu eyy Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Talim ve Terbiye Kurulu üyeleri..? 13 yıldır aklınız neredeydi? Yani, toplumu böylesine temelden ilgilendiren bir konuyla ilgili araştırma ve görüş alışverişini, uygulama başladıktan 13 yıl sonra yapmak ve sonuçlandırmak abesle iştigal değil mi? 13 yıldır bu uygulamaya maruz kalan, zorlanan, zarar gören milyonlarca öğrencinin hakkı hukuku ne olacak şimdi?

Artık Çocuklarımızın okul ve öğrenim hayatının, bir deney laboratuvarı olmasının önüne geçilmesi gerekir. Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, bilimsel, aydınlıkçı ve fırsat eşitliğine dayalı bir milli eğitim politikasının oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Yoksa kayıp bir kuşağı yetiştirdiğimizi herkesin görmesi lazım.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün