Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Vatan Şaşmaz Olayı

4 Eylül 2017 Pazartesi 10:02 Güncelleme : 4 Eylül 2017 Pazartesi 10:02

Hep kadın cinayetiyle sarsılacak değiliz ya... Bu sefer kurban bir erkekti.  Sunucu Vatan Şaşmaz, kendinden 14 yaş büyük eski bir manken tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Günlerdir ülkenin gündeminden düşmeyen bu cinayet için sayısız senaryo üretildi. Para, aşk, ihanet ve cinayet konuları, ülke olarak takip etmeyi sevdiğimiz konular olduğundan, bu olay manşetlerden bir türlü düşmedi.

Herhalde bu seferki kurbanın erkek olması insanlara farklı geldi. Ölen kişinin, bir ekran yüzü olması da konuyu daha da ilgi çekici hale getirdi.

Ayşe Arman'ın pazar günü yayınlanan röportajında da bu cinayet ele alınmış. Cinayeti işleyip intihar eden eski manken Filiz Aker'in 20 yıllık arkadaşı kilit isim Sevilay Öztürk'le yaptığı bir röportajı yayınlamış. Bu röportajdan anladığım kadarıyla, ünlü sunucu, takıntılı bir insan tarafından işlenmiş sıradan bir cinayete kurban gitmiş. Mantık şu, "benim olmayan, kimsenin olmasın!" Eskiden Ferdi Tayfur'un bir şarkısı vardı: "ya benimsin ya toprağın" diye. Bu cinayette, bu şarkı kokuyor.

Dikkat çekmek isteyen, kaybetmeyi kabullenemeyen, feodal bir sahiplenme duygusuna sahip, amaç ve beklentilerini gerçekleştirmek için şiddete başvurmaktan çekinmeyen hastalıklı birinin işlediği bir cinayet bu. Bu cinayetin ana fikri; kendisiyle aynı fikirde olmayan birinin, karşı tarafın yaşamsal haklarına saygı duymayacak kadar hastalıklı bir psiklojiye ve dünya görüşüne sahip olmasıdır.

Bu cinayetin ülkemizde sıkça işlenen kadın cinayetlerinden pek de bir farkı yok. Kurbanın erkek olması, cinayetin işleyenin yola çıktığı dünya görüşünü, hastalıklı dayanaklarını değiştirmiş olmuyor. Aslında "kadın cinayetlerini durduracağız platformunun" bu olaya da aynı tepkiyi vermesini beklerdim. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün