Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Unutulan paralar mı?

12 Haziran 2017 Pazartesi 08:55 Güncelleme : 12 Haziran 2017 Pazartesi 08:55

"Bankalarda unutulan paralar" haberi, gazete, tv ve internet sitelerinin her yıl büyük bir istekle ve heyacanla yayınladıkları bir haber. "Ne dalgın insanlar var" dedirten türdeki bu tür haberler, bu sorunu çözmek ve hak sahiplerinin yararına birşeyler yapma amaçlarından oldukça uzak.

Konunun özeti şu: 5411 Sayılı bir Bankacılık Kanunumuz var. Bu kanunun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimat tarihinden başlayarak, on yıl içinde başka bir hareket olmazsa, sözkonusu hesap, zaman aşımına tabi oluyor.

2017 yılı itibarıyla, 10 yıl geri dönük olarak bakıldığında 529.000 hesapta, 115 milyon lira para, zaman aşımına uğrayacak. Bu hesaplardaki paralar devlete aktarılacak ve hesaplar kapatılacak.

Peki bu hesap sahiplerini veya hesaptan hak sahibi olabilecek kişi ve kurumları uyaran bir sistem var mı? Bu anlamda bankalar en son, kendi internet sitelerinde zaman aşımına uğrayacak hesap sahiplerini ilan ediyorlarmış. Bu kadar! Bankaların internet sitelerini kim takip ediyor ki? Ayrıca bir kişi, bankada parasının zaman aşımına uğrayıp uğramayacağını bankaların internet sitelerinden niye takip etsin ki? Bu sistem, dostlar alışverişte görsün sisteminden başka bir şey değil.

Tabiki burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, miras hukukuyla ilgili. Bu unutulduğu söylenen paraların büyük bir kısmının, vefat ve tüzel kişiliğin sona ermesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bir firma battığı zaman, o firmaya ait kamu borçlarını tahsil etmek için, şirketin tüm hissedarlarına, hayatta olmayan hissedarların mirasçılarına ulaşan devletin; banka ve sigorta firmalarında kalmış olan para ve maddi değerlerin hak sahiplerine de ulaşması gerekir. Bu konuda, ilgili kurumlara özel yükümlülükler atfetmek; bu yükümlülükleri kanunla güvence altına almak bu kadar zor mu? Vatandaşın hak ve ödevlerinin bir bütün olduğunu; bunun güvencesinin de anayasa ve kanunlar olduğunu untumamak lazım.

Şimdi sormak istiyorum, bir yakınını kaybeden kaç kişi, onun bankada veya bir sigorta firmasında hesabı veya hakkı var mı diye araştırma yapmıştır? Hiç kimsenin böyle bir çaba içerisine gireceğini sanmıyorum. Dolayısıyla bankalarda unutulanın para olduğunu söylemek çok zor. Burada unutulan vatandaşın hakkı ve hukukudur!

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün