Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ulusun Egemenliği

23 Nisan 2018 Pazartesi 09:56 Güncelleme : 23 Nisan 2018 Pazartesi 09:56

Ulusun Egemenliği

Bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Çocukluğumuzda, bir yerli malı haftasını, bir de 23 nisanın gelmesini iple çekerdik. 23 nisan’ın resmi bayram olmasının ötesinde, çeşitli oyun ve yarışmların yapıldığı tek bayram olması bizleri heyacanlandırırdı. İmkanları zayıf köy ilkokulumuzda; yoğurt yeme yarışması, çuvalla koşma, ip çekme gibi birbirinden güzel, yaratıcı oyunları oynamamıza tölarans gösterilirdi! O yüzden, resmi tören ve şiirlerin ardından yarışma ve oyun bölümü; bir eğitim yılının en önemli olayıydı bizim için. Bir de fotoğraflarımız çekilirdi o gün!

Çocukları önemseyen, çocukları korumadan, Türkiye Cumhuriyet’inin korunamayacağını söyleyen Ata’mızın; meclisin kuruluş günüyle böyle bir bayramı birleştirmesi başka bir anlam taşıyor.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılıyor. Halkın ülke yönetimine tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için, ilk defa 1921'de çıkarılan bir kanunla "Hakimiyet-i Milliye Bayramı" ilan ediliyor.

1922'de Ankara'daki 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerin de katılması, bambaşka bir coşku yaratıyor.

23 Nisan, 1925 yılında "çocuk günü" olarak, 1926'dan itibaren ise "çocuk bayramı" olarak görülmeye başlanmıştır. 23 Nisanlar resmi olarak "Hakimiyet-i Milliye Bayramı" adıyla kutlanmaya devam etse de fiilen "çocuk bayramı" olarak da kutlanmıştır. 

İlk kapsamlı "çocuk bayramı" kutlamaları 1927 yılında yapılmış ve hakimiyeti milliye bayramıyla birleştirilmiştir. Günümüzdeki adıyla Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı halini almıştır.

Büyük Önderimiz Mustaf Kemal Atatürk, Meclisin açılış günü olan 23 nisan’ın, aynı zamanda çocuk bayramı olmasını istemesindeki en büyük sebebin, parlamenter demokrasi kültürünü gelecek kuşaklara taşımak olduğunu düşünüyorum. 

24 haziran’da yapılacak erken seçimlere giderken, ülke genelinde yapılacak kutlamalara olan katılım ve halktaki coşku; parlamenter sistemle, başkanlık sisteminin bir referandumu niteliğinde olacaktır! 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün