Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ufak At İbo

30 Nisan 2018 Pazartesi 10:37 Güncelleme : 30 Nisan 2018 Pazartesi 10:37

Ufak At İbo

Akp’nin İzmir mitinginde, şarkıcı İbo’nun cumhurbaşkanın uzattığı mikrofonu alıp, bir anısını anlatması, sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geldi.

Belki hazırlıksız yakalandı, belki programda böyle bir konuşma olmayabilir ama İbo Talk Show programıyla karıştırdığı miting konuşmasında, gaf üstüne gaf yaptı.

İbo, uzun yıllardır ısrarla girmeye çalıştığı politikayı eline yüzüne bulaştırdı. İbo’nun oğlu ido 2 aylıkken üşüdüğü için, dönemin belediye başkanı Erdoğan’ı aradığını ve evine doğalgaz bağlatarak sorunu çözdüğünü anlatarak, Erdoğan’ı övmeye çalışması, sosyal medyada tepkiyle karşılandı. 
İbonun anlattığı bu anısına birbirinden farklı eleştiriler ve mantık hatalarını içeren tespitler yayınlandı. İşte onlardan derlediğim bazı notlar:

1- İdo 2 aylıkken Erdoğan İstanbul büyükşehir belediye başkanı değildi.
2- İdo 2 aylıkken nisan ayı, soba yakacak kadar üşünecek ay değil.
3- İdo 2 aylıkken İbrahim Tatlıses fakir değil; 2 aylık oğlu için orman satın alıp yakabilecek kadar zengin ve bugünkünden çok daha ünlüydü. Kendisi de zaten villada yaşadığını söylüyor.
4- İstanbul'a doğalgaz SHP yönetiminde geldi (taksim-levent metrosu yani şehrin tek doğru düzgün metrosunun planlanması ile istiklal caddesinin yayalaştırılması da aynı döneme denk gelir). Erdoğan'ın konuyla ilgisi yok.
5- Ünlü bir şarkıcı, oğlu üşüyünce eve gaz mı bağlatır? Gaz kaç günde bağlanır, boru kaç günde çekilir?
6- Eve doğalgaz hattı çekmek isteyen kişi neden büyükşehir belediye başkanını arar? Belediye başkanının bu konuda "filancanın evine tez boru hattı çekile" demesi mümkün müdür?
7- Bu palavraya bir saniyeliğine inanalım. memlekette onca gariban varken, belediye başkanının şahsi bağlantılarını ünlü bir şarkıcının villasına doğalgaz çektirmek için kullanması bize o kişi hakkında ne söyler?
8- Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler yoldayken belediyecilik icraatıyla (üstelik de olmayan bir icraat) neden oy istenir?
9- İstanbul'a 1992'de doğalgaz gelmesinden İzmir’linin ne çıkarı vardır? İzmir’linin karşısına 2018 yılında çıkıp neden bu olay anlatılır? 
10- İbrahim Tatlıses neden sürekli İzmir'den milletvekili adayı olmak, İzmir'de mitinge katılmak gibi şeyler yapmaktadır?  Kendisi Urfa’lı, hayatı İstanbul'da geçmiştir. İzmir'liye İstanbul'daki doğalgazı anlatacak kadar İzmir'le nasıl bir olayı vardır?
Bu tespit ve eleştirilerin dozu artarak liste uzayıp gidiyor. 
İbo sahneleri karıştırmış bence. Bu toplum, onu bir şarkıcı olarak tüm hata ve eksikleriyle bağrına bastı ama iş, memleketi yönetmeye gelince hoş görmeyeceği aşikar. 
İbo’nun sosyal medyadan gelen eleştirileri; tezelden bu siyaset sevdasından vazgeçmesi için önemli bir mesaj olarak algılaması lazım.


    
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün