Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Sosyal Doku

5 Mart 2018 Pazartesi 14:36 Güncelleme : 6 Mart 2018 Salı 12:35

Sosyal Doku

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız adında, bir dini cemaat lideri var. Bu zat, daha önce verdiği vaazında “6 yaşındaki çocuklarla evlenebileceğini” söyleyerek tüm Türkiye’yi rahatsız etmişti. Üstelik bu konuşmayı, devletin televizyonu, TRT Diyanet’te yapmıştı. Halkın ödediği vergilerle finanse edilen bir kanalın imkanlarının, böyle sapkın düşünceli insanlara kullandırılması ayrı bir sorun. 

Ama bu zat, dur durak bilmiyor. Hamile kadınların sokağa çıkmamasından başlayarak, ‘asansörde halvet’e kadar, herkesi şaşkınlığa uğratan bir çok saçmalığa imza attı. Bütün bu görüşlerini de bazı ayet ve  hadislere dayandırmakta. 

Bir türlü durdurulamayan bu zatın, son bombası ise; kadınların dövülmesinin dinen vacip olduğuna ilişkin vaazı oldu. Detaya da girerek bazı teknik ayrıntı vermekten de geri kalmadı. Kadınların yediği dayaktan dolayı teşekkür etmesi gerektiğini de söyleyen  bu dinci, sapkın düşüncelerini şöyle ifade ediyor:

“Dövmek nedir deyince fıkıha bakacaksınız. Mesela bir erkeğe kadını dövebilirsin diyor. Sonra ne diyor Hadis-i Şerif’te? Yüzüne vurmayacaksın diyor, boyundan yukarsına vurmak yasak, göğüs kısmına vuramıyorsun, beline vuramıyorsun.

Cetvelden uzun bir sopayla vuramıyorsun, elini yumruk yaparak vuramıyorsun, avucunun içiyle vuramıyorsun. İşkence yapma, acıtmak için değil deşarj olmak için vurdurtuyor Allah.”

Utanmadan, sıkılmadan, kadınların dayak yemesinin onların yararına olduğunu anlatıyor. Diyor ki; 

“Erkeğe boğazına kadar geldikten sonra dokunma bu kadına dersen, başka yolla erkek rahatlar. O da, o kadını delirtir aslında. Kadınların, Allah erkeklere dövün, rahatlayın diye müsade etmesinden dolayı sabaha kadar şükretmeleri gerekiyor, kumadan rahatsız oluyorlarsa.”

Memlekette sürüsüne bereket, sayısız ilahiyat fakülteleri var. Hiç mi, bu tür adamları durduracak kişi, kurum, yasa, kanun, makam mevki yok? İnsanların dini düşüncelerini, gelenek ve göreneklerini zedeleyen, sosyal dokuyu bozan bu vakfa ve başındaki zata gerekli cevabı verebilecek bir kurum aranıyor!

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün