Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Sinan Oğan'a saldırı konusu

6 Mart 2017 Pazartesi 10:06 Güncelleme : 6 Mart 2017 Pazartesi 10:06

MHP'nin muhalif ismi Sinan Oğan'ın, kürsüde uğradığı saldırı, MHP'de iktidar olan kesimin gerçek yüzünü de ortaya çıkarmış oldu. Referanduma ilişkin görüşlerini açıklayan Sinan Oğan'a yapılan saldırının, kürsüde gerçekleştirilmiş olmasıyla, parti içi muhalefete tahammül edemeyen Bahçeli ekibinin, fikir ve düşünce özgürlüğünü hazmedemediğini de, bütün Türkiye öğrenmiş oldu.


Referandumda evet çıkması durumunda, MHP'nin kapatılacağını açıklamaya çalıştığı sırada saldırıyı gerçekleştiren saldırgan, eylem anında 'hareketin lideri, Devlet Bahçeli' sloganı atmayı ihmal etmedi. MHP yönetiminin bir süredir, ihraçlar, mahkeme ve yargı yoluyla önünü kesmeye çalıştığı muhalefete yönelik olarak, ilk kez bir fiili saldırının gerçekleşmesi, bundan sonra MHP'de iç hesaplaşmanın çatışma boyutuna taşınacağının sinyalini verdi.


MHP tabanında uzun süredir, devam eden rahatsızlık, anketlere de yansımış durumda. Bahçeli'nin AK Parti'yle yapmış olduğu anlaşma tabanı ikna etmiş değil. Farklı değerlendirmelerin görüldüğü anketlerde ağırlık kazanan görüş, MHP'ye gönül vermiş her 3 kişiden 2'sinin referandumda 'hayır' oyu kullanılacağı yönünde.


MHP'nin tarihinde ilk kez taban ile yönetimin bu derece farklı kanaat taşıması ayrı bir tartışma konusu. Ama Sinan Oğan'a yapılan saldırı, ister münferit bir saldırı olsun, ister planlı; MHP'ye zarar verdiği konusunda bütün çevreler hemfikir. Daha şimdiden sosyal medyada örgütlenen ve 'hareketin engeli Devlet Bahçeli' sloganıyla birleşen grupların, saldırıya olan tepkileri çığ gibi büyümüş durumda. Bu saldırıyla, MHP'de diyalog kapısını da kapanmış oldu.


Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün