Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sakar ve kaçış rampaları

15 Mayıs 2017 Pazartesi 09:46 Güncelleme : 15 Mayıs 2017 Pazartesi 09:46

Marmaris yolundaki trafik kazasında 24 canı yitirdik. İzmir'e 24 ateş düştü. Kolay bir şey değil. Dayanılması zor bir acı. İnsanın moral ve motivasyonunu düşüren, hayata bakış açısını değiştiren bir olay. Bir insanın yitip gitmesi, bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyor insan.

Trafik kazaları ülkemizde maalesef kanıksanmış durumda. İnsanlar, 3-5 günlük gündemden sonra konuyu unutup gidiyorlar. Bu duyarsızlık durumu da, kaza sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik çabayı azaltıyor.

24 güzel insanımızı kaybettiğimiz kaza sebebiyle ilgili olarak, sözkonusu midibüsün frenlerinin patladığı açıklaması yapıldı. Çocukluğumdan beri duyarım bu fren patlaması olayını. Nasıl bir fren sistemiyse; dünya değişti, fren sistemleri değişmedi bir türlü. Teknoloji ve bilim çağındayız. Güneş sistemi dışındaki başka yıldız kümelerinde yaşam izi arayan, marsa uzay aracı gönderen insanlık, bu fren sistemine çare bulamadı mı? Karayoluyla seyahat eden milyonlarca insan, otobüslerde kelle koktukta seyahat ediyor o zaman. Böyle bir şey olamaz.

Kazanın olduğu yolu, 5-6 ay önce ben de kullanmıştım. Su doku bulmacası gibi maşallah. Dön dön bitmiyor. Bir de kaçış rampaları vardı. Hatta geçerken, bu rampalara hala gereksinim var mı diye şaşırmıştım.

Teknoloji ve standartları geliştirmek yerine, kaçış rampaları yaparsak, bu sorunlar asla çözülmez. O yüzden bu tür olaylara, kaza demeye dilim varmıyor. Bunun adı kaza değil, katliamdır.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün