Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Resesyon

23 Ocak 2017 Pazartesi 10:18 Güncelleme : 23 Ocak 2017 Pazartesi 10:18

Ünlü tekstilci ve perakendeci Abdullah Kiğılı yaşamakta olduğumuz ekonomik resesyon konusunda topu yabancı avm yatırımcılarına attı. 'AVM denizi bitti Türkiye’de. Bol keyifli, bol işli dönem bitti, gerçek kiralara dönülmeli' diyen Kiğılı, AVM’lerin boşalması durumunda bir daha dolmasının mümkün olmadığını söyledi. Yerli AVM yatırımcılarının sağduyulu bir şekilde gerekli indirimleri yaptığını ifade eden Kiğılı, yabancılardan bir şey göremediklerinin altını çizdi.

Finans sektörünün perakende yatırımcısına mesafeli yaklaştığına değinen Kiğılı, 'Sektörün büyük bölümü geçen senenin cirosunu yakalayamaz, ciroyu yakalayanlar da karlılığı tutturamaz. Herkesin masrafı ciddi, maalesef bankalar da sektöre sıcak bakmıyor, yeni krediler açmıyor, bizim sektörün aktörleri faktoring şirketlerine düşerse yandık' diyerek 2017 yılına ilişkin kara bir tablo çizdi.

Bir başka perakende devi ve yerli bir kozmetik markası yaratmayı başarmış olan Tekin Acar ise daha net konuştu. Acar, "İlk defa kiramı, aidatımı, maaşları ödemede zorlanıyorum. Başka işten kazandığım ne kadar varlığım varsa hepsini satıp bu işe koydum, sermaye artışı yaptım ama yetmiyor. Ben de George Soros değilim, benim için de buraya kadar" dedi.

Tekin Acar, kurdaki sert yükseliş, gerileyen alım gücü ve bazı yeni yasal düzenlemelerin etkisiyle perakende sektörünün en "felaket" dönemini yaşadığını belirterek, bazı segmentlerde yüzde 30-40'ı bulan ciro düşüşleri yaşandığını söyledi. Kamu otoritesinin ekonomiye yaptığı müdahelelerin yanlışlığını ortaya koyan Acar oldukça dertli.

Acar, "Kozmetikte 9 olan taksit sayısını tamamen kaldırdılar. Taksitle satış olmayınca sektörde yüzde 40-50 ciro kaybı olduğunu" ifade etti. Olağanüstü hal nedeniyle iflas erteleme alınamadığına işaret eden Acar, "İflas erteleme kararı alınamıyor. İnsanlar da birer birer batıyor. Ve bu devam edecek"

Ülkemizde markalaşmış olan bu iki perakende devinin ortaya koymuş olduğu noktalar, iktidarın bazı ekonomi politikalarında düştüğü yanlışları da açıkça ortaya gün yüzüne çıkarmıştır.

Türkiye'de serbest piyasa ekonomisi varsa, insanların kaç taksitle kozmetik alacağına devlet neden karışır? Bir firmanın hukuksal ve iktisadi olarak haklı yönleri varsa, iflas erteleme hakkı neden elinden alınır? Yatırımcılar, piyasa oyuncularını belirlemede, davranış şekillerini anlamada ve uyum sürecinde zorluk yaşıyorlar.

Olmuş olacak, kurları ve faizleri de sabit kur ve sabit faiz sistemine geçirsinler, olsun bitsin. Para politikası kurulu toplansın her ay, belirlesin faizi ve kuru; serbest piyasa ekonomisi iddaasından da vazgeçilsin. Yazık bu insanlara. Olan küçük ve orta ölçekli esnafa oluyor. Milyonlarca işsiz de cabası!  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün