Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Paris Anlaşması

10 Ocak 2017 Salı 09:43 Güncelleme : 10 Ocak 2017 Salı 13:12

Termometrelerin 40'ın üzerini gösterdiği ve bütün yaz boyunca tek damla yağmur yüzü görmeyen İzmir'de, son bir haftada olağanüstü bir yağış görüldü. Bir çok semtte zemin katları su bastı. Rögar kapaklarını patlatan yağışın ardından bir de, kar sürprizi yaşandı. On yıllardır sadece yüksek tepelerde izlediğimiz kar, araçların üzerinde, çatılarda ve bahçelerde 8-10 cm'ye kadar ulaştı. İlk başta yağmurun ve karın yağması kulağa hoş gelse de, bölgemizde yaşanan meteorolojik ritüelin dışında olaylardı bunlar. İzmir halkı, yazın 40-45 derece sıcaklıklara ve kışın kartopu oynamaya pek alışık değil.

Neler oluyor peki? Nereden çıktı bu olağan dışı meteorolojik olaylar derken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Meclis'te bir soru önergesi verdi. Murat Bakan, Türkiye'nin imzaladığı ama bir türlü Meclis'ten geçip yasalaşmayan Paris Anlaşması'nı sordu Başbakan'a. Sera gazı salınımıyla mücadeleyi amaçlayan bu anlaşmanın Meclis'ten bir an önce geçmesi gerektiğini belirten Murat Bakan, “İnsanlık, iklim değişikliğine karşı ortak bir adım atmazsa, üzerinde yaşayabileceğimiz bir dünya kalmayacak” dedi.

İnsanlığın geleceği için büyük önem taşıyan ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için Paris Anlaşması'ndaki imzamızın arkasında durulması ve yasalaşması konusunda hükümete büyük sorumluluk ve görev düşüyor. Şimdi insanlık için bir şey yapma zamanı!

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün